Clearing Spaces V – The Broadbent Sisters

22 września TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie zaprasza na wernisaż projektu Plug In: Project Room – W drodze. Zainicjują go The Broadbent Sisters, artystki pochodzące z Toronto, przedstawiając swoją najnowszą pracę Clearing Spaces V.

W drodze: Clearing Spaces V – The Broadbent Sisters, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

W drodze: Clearing Spaces V – The Broadbent Sisters, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

W przeciągu trzech miesięcy Plug In: Project Room będzie W drodze, nawiązując bezpośredni dialog ze wschodzącymi artystami z Ameryki Północnej. Rozmowy będą skoncentrowane na pracach wideo, które artyści zrealizowali w ostatnich latach. Wywiady będą również rodzajem wglądu w życie twórców, w ich perspektywy artystyczne, proces twórczy i inspiracje.

Zarówno praca wideo, jak i wywiady będą pokazywane w Trafo Plug In: Project Room w czasie rzeczywistym, w którym będą przeprowadzane. Prace artystów będą odtwarzane w pętli do końca trwania projektu, umożliwiając widzom śledzenie jego spontanicznego procesu. Przeprowadzający wywiady odwiedzi wiele miast w całej Ameryce Północnej włączając Nowy York, Chicago, San Diego, Detroit, Toronto i Montreal.

Projekt Plug In: Project Room – W drodze inicjują The Broadbent Sisters swoją najnowszą pracą zatytułowaną Clearing Spaces V. Film krótkometrażowy reinterpretuje starożytny sumeryjski mit Inanny, bogini Nieba i Ziemi, i jej tajemnicze zejście do Podziemnego Świata. Anna zostaje zesłana jako ofiara na pustynię na siedem dni bez jedzenia i wody. Zdeterminowana by przeżyć, znajdu- je pociechę w podziemnym spa; miejscu rytuałów z listą nietypowych zabiegów. W wyniku ich działania dochodzą do głosu mroczne, ukryte moce, a Anna mierzy się z utratą złudzeń, co prowadzi do zaskakującej transformacji.

Joy i Rose Broadbent to artystki multidyscyplinarne pochodzące z Toronto. The Broadbent Sisters przekształcają strefę domową w oniryczne królestwa, z których wymiatają magiczny pył, oczyszczając ich przestrzeń. Tematyka ich prac pozostaje pod wpływem praktyk medytacyjnych, rytuałów religijnych i pop-duchowości. Estetyka inspirowana jest masowo produkowanymi obiektami terapeutycznymi i elementami natury, natomiast performansy związane są z zaangażowaniem artystek w dziedzinę mody, filmu i przemysłu muzycznego.

Clearing Spaces V – The Broadbent Sisters
W ramach projektu Plug In: Project Room – W drodze
Od 23 września do 29 listopada 2015 roku
Wernisaż: 22 września 2015 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Justyna Werbel

Dodaj komentarz