• 2015-09-15

Wspólne doświadczenie ciemności

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza 26 i 27 września do Teatru Studio w Warszawie na spektakl belgijskiego choreografa Davida Webera-Krebsa Tonight, lights out! Spektakl zostanie zaprzentowany podczas 14. edycji Festiwalu Ciało/Umysł.

„Tonight, lights out!”, fot. Marie Urban (źródło: materiały prasowe)

„Tonight, lights out!”, fot. Marie Urban (źródło: materiały prasowe)

Instalacja z żarówek, a każda z nich należy do jednego z widzów. Właściciele żarówek kierowani drobnymi impulsami, decydują kiedy i czy je wyłączą. Metafora światła i ciemności potraktowana dosłownie staje się testerem idei demokracji. Za pomocą tej prostej instalacji belgijski badacz i artysta stymuluje energię zbiorowości. Pyta o skłonność do podporządkowania się, uczestnictwa, wyjścia ze strefy komfortu w imię wspólnego doświadczenia. Jako król ceremonii proponuje widzom wspólne doświadczenie ciemności. Opowiadana przez niego legenda o egipskim chłopcu, w której dyskurs ekologiczny miesza się z innymi współczesnymi dylematami, wymaga zajęcia stanowiska. Wykonanie skromnego gestu zyskuje wagę zbiorowej decyzji.

Festiwal Ciało/Umysł to organizowany od 1995 roku festiwal współczesnej sztuki tańca. Każdego roku jesienią przez kilka dni pasjonaci tańca i sztuk performatywnych mają możliwość oglądania najnowszych prac zagranicznych choreografów i polskich artystów. Ideą festiwalu jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów i kierunków światowej sztuki tańca, konsekwentne prezentowanie nowych tendencji w choreografii oraz wspieranie kreatywności, progresywnych propozycji i nowej jakości. Ciało/Umysł wspiera również młodych choreografów, a także promuje współpracę lokalną, tworząc warunki do aktywnego uczestnictwa i ujawnienia talentów mieszkańców Warszawy. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest To, czego nie widać.

Tonight, lights out!
26 września 2015 roku, godz. 20.00
27 września 2015 roku, godz. 16.00
Teatr Studio
Warszawa

Dodaj komentarz