• 2015-09-15

Polish Design Stories

25 września w ramach Vienna Design Week w Wiedniu odbędzie się wystawa Polish Design Stories. Następnie będzie ona prezentowana podczas Łódź Design Festival, który rozpocznie się 8 października.

366 Armchair Blue, J. Chierowski, proj. 366 Concept (źródło: materiały prasowe organizatora)

366 Armchair Blue, J. Chierowski, proj. 366 Concept (źródło: materiały prasowe organizatora)

Historia dizajnu sprowadza się zazwyczaj do osi czasu, na której naniesione są kultowe obiekty stworzone przez znane osoby. Co jednak sprawia, że przedmiot staje się ikoną wzornictwa? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, kuratorka wystawy Polish Design Stories, Klara Czerniewska, dokonała analizy najbardziej rozpoznawalnych polskich projektów mebli i oświetlenia od lat 50. XX wieku do współczesności. Zaprezentowany materiał podzieliła na dwie grupy, zgodnie z obserwacją, iż ikonami stają się zarówno przedmioty produkowane masowo i ogólnodostępne, jak i – a może przede wszystkim – obiekty, których wizerunki upowszechniły się poprzez publikacje i wystawy. Ta druga grupa to często prototypy, które nieraz nigdy nie weszły w fazę wdrożenia, pozostając w sferze marzeń, często jednak budując wizerunek projektantów czy marek.

Wybrane przedmioty wskazują na najważniejsze cechy projektowania (funkcjonalność, piękno, dostępność, ale i przesuwanie granic w zakresie zastosowanych technologii i naszego pojmowania dyscypliny) oraz wielość definicji roli projektanta: od tworzenia wzorów dla masowej produkcji po kreowanie utopijnych koncepcji, które komentują zastaną rzeczywistość i nas jako społeczeństwo.

To, co łączy wszystkie eksponaty, to wyjątkowe historie ich powstania, które zestawione razem, stanowią ważną część obszernej i wielowątkowej historii polskiego wzornictwa. Po ekspozycji w Wiedniu wystawa zawita na Łódź Design Festival, gdzie będzie prezentowana w XIX-wiecznych wnętrzach Pałacu Poznańskich – Muzeum Miasta Łodzi.

Polish Design Stories
Od 25 września do 4 października 2015 roku
Organizator: 366 Concept
Kuratorka: Klara Czerniewska
Vienna Design Week 2015
Wiedeń

Od 8 do 18 października 2015 roku
Łódź Design Festival
Muzeum Miasta Łodzi
Łódź

Dodaj komentarz