• 2015-09-15

Kino polskie w kinie Kosmos, czyli Filmoteka Polska

W nowym sezonie katowickiego Kina Kosmos zestaw cykli z klasyką zostanie uzupełniony o Filmotekę Polską, czyli o pokazy intrygujących, ciekawych przykładów z zasobów rodzimej kinematografii. Na początek Trzecia część nocy Andrzeja Żuławskiego.

„Trzecia część nocy”, reż. A. Żuławski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Trzecia część nocy”, reż. A. Żuławski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmoteka Polska to cykl, w którym prezentowane będą najciekawsze zjawiska powojennej, rodzimej kinematografii. To spotkania z wielkimi reżyserami i niezwykłymi kreacjami aktorskimi. Same nazwiska twórców muzyki do przedstawionych obrazów zapierają dech w piersiach.: Kilar, Stańko, Trzaskowski, Korzyński. To filmy ważne dla czasów w których powstały ale poprzez tematykę i formę ciągle fascynujące. Nie jest to tzw. szkolny kanon obowiązkowy ale panorama tego co intrygujące i aktualne także dla współczesnego widza.

O filmie Trzecia część nocy

Polska 1971 , 101 min.
Reż. Andrzej Żuławski
W rolach głównych: Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyński, Jan Nowicki

Michał przeżył bolesną tragedię. Na jego oczach z rąk Niemców zginęła żona, matka i syn. Postanawia przystąpić do partyzantów. Trafia do mieszkania rodzącej kobiety. Postanawia się zaopiekować nią i jej dzieckiem i odbić jej męża z rąk niemieckich. Trzecia część nocy to pełnometrażowy debiut Żuławskiego. Absolutny przełom w polskiej kinematografii w ukazaniu czasów okupacji. Dzieło ponadczasowe, cały czas posiadające swych gorliwych wyznawców na całym świecie.

Filmoteka Polska: Trzecia część nocy
23 września 2015 r., godz. 18.00
Kino Kosmos
Katowice

Dodaj komentarz