Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie

Dwanaście rozmów o przekładzie literackim m.in. z Janem Gondowiczem, Ireneuszem Kanią, Magdą Heydel czy Carlosem Marrodánem Casasem znajdzie się w książce Zofii Zaleskiej Przejęzyczenie, która ostatniego września trafi do księgarń.

Zofia Zaleska, „Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zofia Zaleska, „Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Ty mnie nie maluj na kolanach, ty mnie maluj dobrze”. To zdanie ze starej krakowskiej anegdoty doskonale oddaje trud pracy nad przekładem literackim. W raju, jak chętnie myślimy, wszyscy z pewnością mówili po polsku. Musimy się jednak pogodzić z tym, że ani Tomasz Mann nie był Polakiem, ani nawet Dostojewski nie pisał po naszemu. Aby zrozumieć znaczenie przekładu dla literatury wydawanej w Polsce, warto przeczytać, co o swojej pracy mówią uznani tłumacze Flauberta, Nabokova, Joyce’a, Woolf, Márqueza, Coetzeego oraz wielu innych autorów. Przedzieranie się przez gąszcze językowych pułapek, oddanie ducha oryginału bez szkody dla języka ojczystego, „fałszywi przyjaciele” i prawdziwi wrogowie – to tylko kilka z wielu trudności związanych z pracą nad przekładem. Przejęzyczenie pokazuje nam, jak bardzo tłumacze się trudzą, by nas na nowo zaprowadzić do raju – raju literatury.

O pracy nad przekładami opowiadają: Ryszard Engelking, Jan Gondowicz, Magda Heydel, Andrzej Jagodziński, Jerzy Jarniewicz, Ireneusz Kania, Michał Kłobukowski, Małgorzata Łukasiewicz, Carlos Marrodán Casas, Piotr Sommer, Anna Wasilewska oraz Teresa Worowska.

Książkę wydano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zofia Zaleska, Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Premiera: 30 września 2015 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz