• 2015-09-14

Zofia Rydet. Zapis, 1978–1990

25 września w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Zofia Rydet. Zapis, 1978–1990. Wystawa jest najobszerniejszą jak dotąd prezentacją Zapisu socjologicznego – monumentalnego projektu fotograficznego autorstwa Zofii Rydet.

Zofia Rydet, zdjęcie z cyklu „Zapis socjologiczny”, 1978–1990, dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zofia Rydet, zdjęcie z cyklu „Zapis socjologiczny”, 1978–1990, dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl Zapis socjologiczny realizowany był od 1978 roku, niemal do jej śmierci 1997 roku. Rydet rozpoczęła prace nad Zapisem w dość późnym wieku (mając 67 lat), już jako artystka o ustalonej renomie i pokaźnym dorobku wystawienniczym. Jej twórczość zajmowała osobną pozycję w środowisku polskich fotografów, zdominowanym wówczas przez mężczyzn i tendencje konceptualne.

Na cykl składa się około 20 tysięcy zdjęć, wykonanych w ponad stu miejscowościach, głównie na Podhalu, Górnym Śląsku i Suwalszczyźnie. Gospodarze odwiedzanych przez Rydet domów – fotografowani za pomocą szerokokątnego obiektywu, zazwyczaj z mocnym fleszem, wydobywającym detale wnętrza – pozują na tle ściany, patrząc prosto w obiektyw.

Schemat ten Rydet powtarzała przez niemal trzy dekady. Przekonana, że zgromadzone w prywatnych przestrzeniach przedmioty i obrazy definiują ludzi oraz pokazują ich psychikę, postanowiła podjąć się misji archiwizowania wnętrz polskich domów. Interesowały ją związki ludzi z przedmiotami oraz architekturą, a także sposób, w jaki indywidualne preferencje estetyczne, poglądy polityczne i religijne manifestują się poprzez aranżację przestrzeni prywatnej.

Zofia Rydet, nieustannie zajęta podróżowaniem i fotografowaniem, nigdy nie wykonała odbitek z większości zgromadzonych negatywów wchodzących w skład Zapisu socjologicznego. W rezultacie znana była dotychczas niewielka część tego dzieła. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest próbą rekonstrukcji nigdy niezrealizowanej wystawy – z jednej strony bazującej na wskazówkach obecnych w notatkach i prywatnej korespondencji Zofii Rydet, z drugiej uwspółcześniającej jej dzieło za pomocą obecnie dostępnych technologii (zwłaszcza w przypadku niewywołanych odbitek).

Wystawa Zofia Rydet. Zapis, 1978–1990 jest podsumowaniem trzyletniego projektu badawczego i popularyzatorskiego dotyczącego archiwum Zapisu socjologicznego Zofii Rydet, realizowanego przez cztery instytucje: Fundację Sztuk Wizualnych, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundację im. Zofii Rydet oraz Muzeum w Gliwicach. Efektem tych działań jest m.in. digitalizacja i udostępnienie niemal kompletnego Zapisu socjologicznego oraz licznych materiałów źródłowych w internetowym archiwum.

Zofia Rydet. Zapis, 1978–1990 
Od 25 września do 10 stycznia 2015 roku
Wernisaż: 25 września 2015 roku, godzina 19.00
Kuratorzy: Sebastian Cichocki, Karol Hordziej
Organizatorzy: Fundacja Sztuk Wizualnych, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa

Dodaj komentarz