Szczepan Twardoch otrzymał Nagrodę Kościelskich

Szczepan Twardoch otrzymał Nagrodę Kościelskich 2015 za wydaną pod koniec zeszłego roku powieść Drach. Książka została wyróżniona za „pełną rozmachu panoramę historii Ślązaków ostatniego stulecia”.

Szczepan Twardoch „Drach” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Szczepan Twardoch „Drach” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jury Nagrody tak uzasadnia swój wybór:

Drach pokazuje, w jakiej mierze dzieje wielonarodowej społeczności wynikają ze wzajemnego niezrozumienia się poszczególnych nacji, różnorodności kultur i politycznych interesów, a jednocześnie czyni wszystkich swych bohaterów równymi wobec natury i jej często okrutnych praw.

Najnowsza książka Szczepana Twardocha znalazła się także w finale tegorocznej edycji Nagrody Nike. W październiku w Wydawnictwie Literackim ma się ukazać tom dzienników pisarza zatytułowany Wieloryby i ćmy.

Informacje o książce:

Drach wie. Wraz z kilkuletnim Josefem przygląda się świniobiciu. Jest październikowy poranek 1906 roku i choć chłopiec nie ma o tym pojęcia, ryk zarzynanego zwierzęcia oraz smak wusztzupy powrócą do niego kilkanaście lat później, gdy po zakończeniu wojny będzie powracał na Śląsk.

Nikodem nigdy nie był w wojsku. Jest za to wziętym architektem. Z poprzedniego związku ma pięcioletnią córkę, a po samochodowym wypadku bliznę nad lewym uchem. Właśnie rozstaje się z żoną, by ułożyć sobie życie z inną. Drach jest jednak świadomy, że dziewczyna coraz bardziej wymyka się mężczyźnie.

Między Josefem a Nikodemem piękne, podłe, smutne i — ostatecznie — tragiczne losy dwóch rodzin; wiek wojen i powstań, śmierci i narodzin, miłości, zdrad i marzeń, które nigdy się nie spełnią. Drach o nich wie. Widzi przeszłość i zna przyszłość. Dla niego wszystko jest teraz.

Nagroda Kościelskich 2015
Laureat: Szczepan Twardoch za powieść Drach
14 września 2015 roku

Dodaj komentarz