Przestrzenie Tao

16 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Przestrzenie Tao. Grafika Dalekiego Wschodu – Japonia, Korea, Tajlandia, Chiny.

Kaoru Sako, „93 C”. Praca z kolekcji SMTG w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kaoru Sako, „93 C”. Praca z kolekcji SMTG w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tao – znaczy droga, a droga to również poznanie świata i siebie. Grafika jest przestrzenią doświadczenia bliską każdemu człowiekowi dzięki jej przystępności. Bliskość i kameralność, a jednocześnie wymiar duchowy i monumentalizm określają charakter prac prezentowanych na wystawie Przestrzenie Tao.

Przestrzeń i pustka, znak i forma, abstrakcja geometryczna i gest to cechy pojawiające się w dziełach artystów z Dalekiego Wschodu. Problem przestrzeni jako pustki pełnej potencjalnych możliwości jest motywem powracającym. Pustka jawi się jako przestrzeń gry, intelektualnej rozrywki, wielopoziomowej układanki. Obecność człowieka jest jedynie odczuwalna. Emocja łączy się z mistyką i – kontradykcyjnie – z chłodem intelektualnej elegancji. Motywy figuratywne zostały poddane geometryzacji, syntezie i krystalizacji. Pojawia się symbol, czysta forma, piękno. Wystawa prezentuje prace nawiązujące do tradycji grafiki dalekowschodniej, jak również wybiega w przyszłość, skupia awangardę artystów poszukujących nowych rozwiązań warsztatowych, łączących technologie, eksperymentujących z papierem i matrycą.

Grafika japońska z kolekcji Triennale Grafiki stanowi główną część ekspozycji, towarzyszy jej spektakularna prezentacja prac artystów koreańskich, grafika tajlandzka oraz prace artysty z Chin. Prace prezentują laureaci Grand Prix i Grand Prix d’Honneur Biennale i Triennale Grafiki: Kumi Sugai – laureat Grand Prix I Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie w roku 1966, Toshihiro Hamano – laureat Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w roku 1994 oraz Grand Prix d’Honneur MTG – Kraków 2003.

Eksponowane są również grafiki nagrodzone autorstwa artystów takich jak Sang-Gon Chung, Thavorn Ko-Udomvit, Young Ae Lee. Prezentowane są prace mistrzów grafiki, jakimi są na arenie międzynarodowej Tetsya Noda, Toshio Yoshizumi, a także prace artystów młodych i poszukujących. Specyfiką grafiki koreańskiej jest praca z oryginalnym papierem, monumentalną matrycą oraz łączenie technik klasycznych i cyfrowych. Tradycja i nowoczesność, rozmach i wnikliwe spojrzenie w głąb są cechami charakterystycznymi dla grafiki Dalekiego Wschodu. Tajlandia to zachwyt nad pięknem natury przesycony mistyką i refleksją nad przemijającym czasem. Chiny są prezentowane abstrakcyjnymi grafikami pełnymi światła i koloru.

Rozpiętość czasowa wystawy obejmuje grafiki powstałe w latach 1969–2011. Wszystkie prace pochodzą z kolekcji Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Przestrzenie Tao. Grafika Dalekiego Wschodu – Japonia, Korea, Tajlandia, Chiny
Od 17 września do 6 grudnia 2015 roku
Wernisaż: 16 września 2015 roku, godzina 19.00
Organizatorzy: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków

Dodaj komentarz