Czytajmy dzieciom!

Już za niecałe dwa tygodnie na Zamku Królewskim w Warszawie będzie miał miejsce Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży Czytajmy, odbywający się w ramach projektu Bibliomania. Podczas trzydniowej imprezy wszyscy odwiedzający nieodpłatnie będą mogli wziąć udział w kilkudziesięciu warsztatach, pokazach, lekcjach, spotkaniach autorskich i spektaklach teatralnych, a także posłuchać bajek czytanych na żywo i obejrzeć filmy animowane ze zbiorów Muzeum Animacji Se-Ma-For.

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży Czytajmy – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży Czytajmy – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży Czytajmy ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny. Dla najmłodszych, podobnie jak przed rokiem, przygotowane zostaną trzy strefy specjalne: w Warsztatowni współorganizowanej razem z firmą Astra będą się odbywały warsztaty oraz zupełnie inne niż w szkole lekcje na wesoło; w Strefie Małego Słuchacza dzieci posłuchają czytanych przez animatorów bajek oraz obejrzą pokazy animacji; na Sali Konferencyjnej w piątek (25 września) odbędzie się konferencja dla specjalistów zajmujących się promocją czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a w kolejnych dniach spotkania autorskie, warsztaty i pokazy. Nie zabraknie również strefy targowej z książkami, grami i zabawkami edukacyjnymi. Wśród wystawców znajdą się m.in. Zielona Sowa, Bajki Grajki, FK Olesiejuk, Nasza Księgarnia, Tashka, Muchomor, Dwie Siostry, Bellona i wielu innych.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu w piątek 25 września o godzinie 12.00 dokona uwielbiana przez dzieci Nela – Mała Reporterka, autorka pierwszej na polskim rynku serii podróżniczej dla najmłodszych. Fani będą mogli liczyć także na inne atrakcje z jej udziałem. Organizatorzy zapraszają też na spotkania z bohaterami popularnych bajek, m.in. z Cecylką Knedelek i Ciekawskim Georgem.

Nowością podczas tegorocznego Festiwalu będzie przegląd zespołów teatralnych pt Pięknie mówić, pięknie grać – prezentacje młodzieżowych zespołów teatralnych z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Dla wszystkich, którzy zapragną odpocząć, zostanie przygotowana Czytelnia pod Chmurką, gdzie na leżakach będzie można zrelaksować się, przeglądając magazyny „parentingowe”, poczytać dziecku bajkę lub pogrążyć się w ulubionej lekturze. Spokojniejszą, ale z pewnością bardzo ciekawą strefą będą również wystawy ilustracji. W tym roku zostaną zaprezentowane klasyczne prace Aleksandra Baszuna do Bajki o Siwobrodym Krasnalu czytanej przez Piotra Fronczewskiego, nowatorskie typograficzne ilustracje autorstwa Moniki Godlewskiej do książki Po prostu… od A do Z oraz przestrzenne ilustracje do książki Grzegorza Kasdepke Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. ZHP planuje organizację różnego rodzaju konkursów, gier i turniejów pod gołym niebem, nie zabraknie więc rozrywek dla aktywnych dzieci.

Organizatorami Festiwalu jest Bractwo Kawalerów Gutenberga, Fundacja Historia i Kultura oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży Czytajmy
Od 25 do 27 września 2015 roku
Zamek Królewski w Warszawie

Dodaj komentarz