Wszystko czuwa

26 września w CSW Kronika w Bytomiu odbędzie się wernisaż wystawy Magdaleny Starskiej, zatytułowanej Wszystko czuwa. W czasach, w których domena publiczna oraz intymność stały się sceną transakcji, kalkulacji oraz walki o uwagę, Magdalena Starska zaprasza do kontemplacji.

Magdalena Starska, rysunek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Starska, rysunek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Magdaleny Starskiej to próba oswajania rzeczywistości, interakcje z własną wyobraźnią oraz społeczeństwem, którego paradygmaty (natychmiastowa komunikacja, nastawienie na kumulację dóbr i nieustanny wzrost) generują lęk, stres i stany depresyjne.

Biurokratyzm relacji międzyludzkich i poczucie obcości stają się materiałem do przepracowania społecznej alienacji, tak aby kontakt z rzeczywistością zbliżył się do relacji opartych na zaufaniu, a oswojony tzw. świat zewnętrzny zaczął generować znaczące wartości. Wystawa w Kronice mówi o potrzebie kontaktu z samym sobą oraz o stanie umysłu niwelującym podział podmiot/przedmiot.

Wszystko czuwa jest również odpowiedzią na wymóg szybkiego i sprawnego manipulowania informacjami, nieustającej gotowości do podejmowania decyzji najlepszych z możliwych, by nie wypaść z obiegu, oraz emocjonalnych konsekwencjach wynikających z presji działania. Mówi też o świecie sztuki – rozdartym pomiędzy potrzebą pogłębionej refleksji a medialną polityką pomnażania doznań, generującym antagonizmy oraz pożywkę dla intelektualnych i estetycznych uniesień, których ilość oraz prędkość skazuje nas na niepowodzenie pełnego uczestniczenia, skupienia, utrudnia analizę.

Podczas otwarcia wystawy odbędzie się pierwszy koncert zespołu Magdaleny Starskiej, do którego należą również Aleksandra Winnicka, Gosia Sobczyk oraz Wojciech Hass.

Magdalena Starska – urodziła się w 1980 roku. Jest artystką performance, autorka rysunków i instalacji. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku (dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego). Członkini poznańskiej grupy Penerstwo (artystyczna grupa absolwentów poznańskiej ASP założona w 2007 roku, do której obok artystki należą: Piotr Bosacki, Wojtek Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga, Tomasz Mróz oraz Iza Tarasewicz). Stypendystka MKiDN w dziedzinie Sztuki plastyczne (2010); jako członkini grupy Penerstwo otrzymała nagrodę TVP Kultura Gwarancje Kultury w kategorii Sztuki wizualne (2011).

Magdalena Starska, Wszystko czuwa
Od 26 września do 14 listopada 2015 roku
Wernisaż: 26 września 2015 roku, godzina 19.00
Kurator: Przemysław Chodań
CSW Kronika
Bytom

Dodaj komentarz