Każdy z nas jest przetwórnią, w której kształtuje się ludzki los

Życie S., bohatera powieści Przetwórnia Zbigniewa Zawadzkiego, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B., niemal w całości upłynęło w PRL-u. Poprzez zagmatwane losy swej rodziny bohater poznaje zjawiska, które zdecydowały o kształcie XX wieku: wojnę, Zagładę, antysemityzm, komunizm, opozycję demokratyczną, Solidarność, nową Polskę.

Zbigniew Zawadzki, „Przetwórnia” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Zbigniew Zawadzki, „Przetwórnia” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jako syn komunistycznego dygnitarza S. mógł się uważać za uprzywilejowanego – czy jednak naprawdę tak było? Bohater jako dziecko uważa zastany wokół siebie świat i rządzące nim reguły za oczywiste; w miarę dorastania pojawia się coraz więcej pytań, pierwsze próby kwestionowania zasad, w których wyrósł, i decyzje, które zaważą na jego dojrzałym życiu. W tle zaś historia odciska swoje piętno na rodzinie bohatera – ktoś został zmuszony do emigracji, a ktoś inny donosił na kolegów…

S. zabiera nas na wyprawę w głąb własnej pamięci, w której mieszają się sceny z przeszłości i teraźniejszości. Obserwujemy go jako młodzieńca poszukującego własnej tożsamości i odkrywającego rodzinne sekrety; jako dojrzałego człowieka, zaangażowanego w działalność opozycyjną; jako tego, który mimo wspólnych doświadczeń czuje się wśród kolegów i przyjaciół obco i wciąż zmuszony jest do poszukiwania odpowiedzi na pytanie „kim właściwie jestem?”.

Jednym z elementów tego poszukiwania są również próby literackie S. – w swych krótkich opowiadaniach przedstawia nam bohaterów równie niejednoznacznych i wymykających się interpretacji jak on sam.

Misternie zbudowana powieść zachęca do lektury powolnej i dokładnej. Ukazuje nam bohatera „migawkowo”, skłaniając do refleksji i prób własnego odkrywania tej postaci. Czy pewne sekrety S. zachowa tylko dla siebie?

Zbigniew Zawadzki (ur. 1951) – jako biochemik zajmował się badaniami naukowymi; od lat działa na rynku książki jako wydawca, tłumacz, redaktor, menedżer, agent literacki i autor. Wraz z Manulą Kalicką napisał powieść kryminalną Tutto bene (2012).

Zbigniew Zawadzki, Przetwórnia
Premiera: 9 września 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz