Wilamowice. Aż po życia kres

12 września w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu rozpocznie się wystawa Wilamowice. Aż po życia kres. Prezentuje ona niezwykłą kulturę Wilamowic – niewielkiego miasta położonego między Bielskiem-Białą a Oświęcimiem.

Wystawa „Wilamowice. Aż po życia kres”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Wilamowice. Aż po życia kres”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do Wilamowic w XIII wieku przybyli osadnicy z Europy Zachodniej. Naukowcom nie udało się jednoznacznie ustalić ich etnicznego pochodzenia, a sami wilamowianie uważają się za potomków Flamandów lub Anglosasów.

Do dzisiaj grupa ta zachowała poczucie własnej odrębności. Jej charakterystyczną cechą jest posługiwanie się specyficznym językiem/dialektem wilamowskim oraz odmienne zwyczaje i stroje o niespotykanej barwności.

Na ekspozycji pokazane zostały kolejne etapy życia mieszkańców Wilamowic – od narodzin do śmierci – przede wszystkim poprzez bardzo zróżnicowane stroje odświętne (jest ich kilkadziesiąt), jakie noszono podczas poszczególnych obrzędów: chrzcin, wesela i pogrzebu. Odpowiednie zestawienie poszczególnych elementów strojów wymagało dużej wiedzy, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Zaaranżowane zostały również manekiny ze strojami codziennymi noszonymi np. podczas pracy w polu. Wystawę uzupełniają dawne oraz współczesne fotografie, film oraz nagrania muzyczne.

Wilamowice. Aż po życia kres
Wystawa ze zbiorów Stowarzyszenia Wilamowice
Kuratorzy: Tymoteusz Król i Justyna Majerska
Od 12 września do 29 listopada 2015 roku
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Dodaj komentarz