• 2015-09-12

Metropolis z muzyką na żywo

W tym roku ekipa Soundedit przygotowała niespodziankę w postaci czwartego, „wyjazdowego” dnia Festiwalu. W CK Zamek w Poznaniu odbędzie się seans filmu Metropolis z odtworzoną na żywo ścieżką dźwiękową.

Projekcja filmu „Metropolis” z muzyką na żywo – plakat (źródło: materiały prasowe)

Projekcja filmu „Metropolis” z muzyką na żywo – plakat (źródło: materiały prasowe)

Metropolis to film, który już od niemal stulecia stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń twórców. Dzieło, które wywołało po premierze mieszane uczucia krytyków i odniosło ogromną finansową klęskę, jednak na zawsze zmieniło sposób patrzenia na kino z gatunku science fiction oraz kino jako dziedzinę sztuki. Film opowiada uniwersalną na wielu poziomach historię. Budżet obrazu został przekroczony, znaczna część filmu zaginęła, część klisz odnaleziono (po kilkudziesięciu latach) w Ameryce Południowej, zaś efekty specjalne do dziś budzą podziw filmowców i widzów. Adolf Hitler, przygotowując się do swoich przemówień, wzorował się na ekspresji aktorów grających w Metropolis. Dyktator postanowił zabronić wyświetlania filmu, choć reżysera chciał uczynić ministrem kinematografii nazistowskiej. Na szczęście ten ostatni odmówił.

Obraz jest wpisany na listę Unesco „Pamięć Świata”, która zawiera między innymi dzieła audiowizualne o znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym. Metropolis zostało docenione również przez Kościół Katolicki. Mimo wątków ezoterycznych i okultystycznych, Watykan wpisał film na listę czterdziestu pięciu szczególnie ważnych filmów ze względu na jego wyjątkowe walory artystyczne. Przesłanie filmu Fritza Langa brzmi: „Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce.”

Połączenie historycznego kina, elektroniki, rocka i opery będzie bezprecedensowym wydarzeniem. Takie wykonanie nie miało do tej pory miejsca. Władysław Komendarek wystąpi w roli tapera. Przygotuje specjalną, niepowtarzalną improwizację, którą wykona wraz z towarzyszącymi muzykami: Igorem Gwaderą – gitara elektryczna oraz Agnieszką Makówką – sopran.

Władysław Komendarek – urodził się i mieszka w Sochaczewie. Sprzeciwia się globalizacji. Jako instrumentalista i kompozytor wypracował własny styl, który wymyka się jakiejkolwiek klasyfikacji. W twórczości Komendarka można odnaleźć echa muzyki rockowej, a nawet hardrockowej, klasycznej, jazzowej, etnicznej oraz eksperymentalnej. Artysta jest wirtuozem kosmicznego brzmienia i pionierem polskiej elektroniki.

Igor Gwadera – 17-letni wirtuoz gitary z Goleniowa. Nastolatek występuje razem z Titusem (Acid Drinkers) w grupie Anti Tank Nun, supportował Slasha podczas koncertu w katowickim Spodku oraz nagrał płytę z czołówką amerykańskich i brytyjskich muzyków hard rockowych. Utalentowany i niepokorny, wciąż zdobywa rzesze nowych fanów i uznanie krytyków na całym Świecie.

Agnieszka Makówka – urodziła się w Łodzi, gdzie ukończyła Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów. Artystka ma za sobą również studia podyplomowe w Mozarteum w Salzburgu. Od 1998 roku jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiej Opery Kameralnej. Laureatka wielu nagród i wyróżnień.

Projekcja filmu Metropolis z muzyką na żywo (wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Soundedit 2015)
29 października 2015 roku
CK Zamek, Poznań

Dodaj komentarz