Sztuka plakatu odradza się na Festiwalu Filmowym w Gdyni

W trakcie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się premiera wystawy Plakat: Reaktywacja, w ramach której będzie można zobaczyć prace studentów warszawskiej i gdańskiej ASP, na nowo interpretujące filmy nagradzane w czterdziestoletniej historii Festiwalu nagrodą Złotych Lwów. Wystawę będzie można oglądać w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni od 14 do 19 września.

„Dzień świra”, plakat Agnieszki Misiorowskiej (źródło: materiały prasowe)

„Dzień świra”, plakat Agnieszki Misiorowskiej (źródło: materiały prasowe)

Plakaty powstały w trzech mistrzowskich pracowniach plakatu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Gdańsku, pod opieką profesorów Lecha Majewskiego (ASP Warszawa), Mieczysława Wasilewskiego (ASP Warszawa) i Sławomira Witkowskiego (ASP Gdańsk). Studenci otrzymali zadanie nowej interpretacji klasycznych tytułów. W rezultacie powstał zestaw unikalnych prac, uświadamiających że sztuka plakatu w Polsce może się odrodzić, o ile tylko producenci i dystrybutorzy wykażą odwagę w sięganiu po niestandardowe metody marketingu i promocji. Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Marcin Władyka, wykładowca warszawskiej ASP i zarazem wieloletni autor plakatów Festiwalu Filmowego w Gdyni, któremu impreza zawdzięcza także nowe logo, towarzyszące Festiwalowi od poprzedniej edycji. Po zakończeniu Festiwalu planowane jest przeniesienie wystawy do Gdyńskiego Centrum Filmowego i jej oficjalny wernisaż.

„Bogowie”, plakat Justyny Maślanki (źródło: materiały prasowe)

„Bogowie”, plakat Justyny Maślanki (źródło: materiały prasowe)

Chcemy plakatów mądrych i mocnych wizualnie, o których moglibyśmy dyskutować i je podziwiać, które mogłyby wnieść jakąś wartość do naszej kultury, mogłyby nas traktować poważnie. Znudzeni jesteśmy natomiast oferowaną nam makulaturą, w której nie da się już odróżnić jednego filmu od drugiego. Zacznijmy znowu tworzyć.

Marcin Władyka

Wystawa Plakat: Reaktywacja
Od 14 do 19 września 2015 roku
Kurator wystawy: Marcin Władyka
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Gdyńskie Centrum Filmowe
40. Festiwal Filmowy w Gdyni

Dodaj komentarz