• 2015-09-12

Teatralne cuda w Banialuce

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej otwiera nowy sezon artystyczny interesującą, uwspółcześnioną wersją Księgi dżungli Rudyarda Kiplinga. Premiera odbędzie się 20 września o godz. 16.00

„Baśń o rycerzu bez konia”, fot. T. Sylwestrzak (źródło: materiały prasowe)

„Baśń o rycerzu bez konia”, fot. T. Sylwestrzak (źródło: materiały prasowe)

Próby do spektaklu rozpoczęły się w połowie sierpnia, zaś prace nad scenografią i kostiumami trwają od połowy maja. Na scenie będzie można zobaczyć różnorodne formy lalkowe i totemiczne oraz oryginalne maski. Twórcy widowiska Ewa Piotrowska (reżyseria), Julia Skuratova (scenografia), Wojciech Błażejczyk (muzyka), Ewelina Ciszewska (ruch sceniczny) oraz Roksana Jędrzejewska-Wróbel (autorka adaptacji) podjęli się niełatwego zadania skonfrontowania dziewiętnastowiecznych opowiadań ze współczesnością. Wielbiciele ponadczasowych opowieści o odwadze, przyjaźni i pokonywaniu własnych słabości z pewnością z zaciekawieniem obejrzą zupełnie nową uwspółcześnioną wersję lubianych opowiadań, w której prawa dżungli zostały zderzone z prawami XXI wieku.

Jesienią na deski teatru powrócą lubiane widowiska Tristan i Izolda, Baśń o Rycerzu bez Konia, Piękna i Bestia. W październiku na terenie teatru odbędzie się premiera audiodeskrybowanego przedstawienia Agaty Sowy Czerwony Kapturek (reżyseria i scenografia Aleksander A. Łabiniec, muzyka Krzysztof Maciejowski). W wydarzeniu wezmą udział dzieci niewidome i słabo widzące, którym zostaną udostępnione słuchawki, które zapewnią im komfortowy odbiór spektaklu. Następnie widowisko zostanie udostępnione poprzez stronę internetową.

Kolejna premiera przewidziana jest na jesień. W listopadzie repertuar teatru wzbogaci przedstawienie Smok Bonawentura Macieja Wojtyszki w reżyserii Lucyny Sypniewskiej, ze scenografią Evy Farkasowej. Przedstawienie zrealizowane przy pomocy różnorodnych technik lalkarskich opowiadać będzie o nieśmiałym i bojaźliwym Smoku, który wyrusza na poszukiwanie pewności siebie i odwagi.

„Tristan i Izolda”, fot. A. Morcinek (źródło: materiały prasowe)

„Tristan i Izolda”, fot. A. Morcinek (źródło: materiały prasowe)

Pod koniec lutego w repertuarze teatru zagości Chłopiec z gwiazd na podstawie prozy Oscara Wilde. Przedstawienie opowiadać będzie o tym jak nie ulegać wpływom i utartym schematom myślenia oraz o poszukiwaniu własnej tożsamości i umiejętności naprawy popełnionych błędów. Spektakl wyreżyseruje Oleg Żugżda jeden z najwybitniejszych reżyserów wschodu.

Pod koniec sezonu planowana jest premiera na motywach bajki Trzy świnki w reżyserii Włodzimierza Pohla (aktora Banialuki). Tym razem będzie to spektakl z nurtu teatru edukacyjnego przystosowany do prezentacji w warunkach pozateatralnych (szkołach, przedszkolach, domach kultury).

Od 18 do 22 maja w Bielsku-Białej odbędzie się 27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Zbliżająca się edycja będzie miała miejsce dokładnie 50 lat po pierwszym festiwalu, który odbywał się w dniach 15-22 maja 1966 roku. Na bielskich scenach będzie można zobaczyć artystów lalkarzy z różnych części świata prezentujących rozmaite techniki lalkarskie, nie zabraknie także pokazów plenerowych.

Księga dżungli
Premiera: 20 września 2015 roku, godz. 16.00
Kolejne spektakle: od 22 do 27 września oraz od 25 do 30 października 2015 roku
Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz