A chłopaki podpierają ściany

26 września w CSW Kronika w Bytomiu odbędzie się wernisaż wystawy Bartosza Sikorskiego A chłopaki podpierają ściany. Jest to indywidualna wystawa artysty, układająca się w instalacje – kompozycje złożone z obrazów, muzyki, projekcji wideo.

Bartosz Sikorski, „Skala półtonowa dla Lutosławskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Sikorski, „Skala półtonowa dla Lutosławskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jej tytuł nawiązuje do powiedzenia o nietańczących chłopakach na szkolnych dyskotekach czy zabawach. Kiedy dziewczyny już dawno wyszły na parkiet i zaczęły tańczyć, oni wciąż stoją przy ścianach i obserwują czubki swoich butów.

Twórczość Bartosza Sikorskiego jest wynikiem ścisłych związków muzyki i sztuk wizualnych. Synestezyjne ambicje zwizualizowania kompozycji bądź udźwiękowienia obrazu stoją u źródeł wielu prób oddziaływania artystów na wielość zmysłów, objaśniania dzieła różnymi mediami, wreszcie ograniczania kompozycji do czystych wartości absolutnych, jak dźwięk czy barwa.

Prace Sikorskiego są rezultatem rozpoznania i rozumienia podobnej struktury utworu dźwiękowego czy wizualnego oraz sposobów ich powstawania, np.  podobieństwa kładzenia włosia pędzla malującego wertykalne płaszczyzny obrazów  do włosia smyczka wydobywającego dźwięk z kontrabasu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną poliptyki układające się w instalacje, złożone z „podpierających ścianę” obrazów – totemów, kompozycji dźwiękowych i projekcji wideo, o muzycznych konotacjach: Skala ćwierćtonowa dla Carrillo (2015), Skala półtonowa dla Lutosławskiego (2013), Skala całotonowa dla Janáčka (2014), a także obrazy LED-owe i dźwiękowe instalacje.

Bartosz Sikorski – urodził się w 1974 roku. Jest artystą wizualnym używającym różnych mediów, kompozytorem, kontrabasistą. Studiował w Akademii Sztuk w Berlinie i Akademii Orkiestry Berlińskich Filharmoników oraz w  Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Od 2000 roku jest członkiem zespołu Filharmoników Wiedeńskich. Od 2012 roku prowadzi w Wiedniu niezależną przestrzeń sztuki współczesnej atelier Suterena. Urodził się w Bytomiu. Mieszka i pracuje w Wiedniu.

Bartosz Sikorski, A chłopaki podpierają ściany
Kurator: Stanisław Ruksza
Od 26 września do 14 listopada 2015 roku
Wernisaż: 26 września 2015 roku, godzina 19.00

Dodaj komentarz