• 2015-09-12

Pod elektrycznymi chmurami z szansą na nominację do ENA

Rosyjsko-ukraińsko-polska koprodukcja Pod elektrycznymi chmurami znalazła się na liście filmów ubiegających się o nominację do Europejskich Nagród Filmowych (EFA) – najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla filmów Starego Kontynentu. Film wejdzie do polskich kin 2 października.

„Pod elektrycznymi chmurami”, reż. Aleksiej German Jr (źródło: materiały prasowe)

„Pod elektrycznymi chmurami”, reż. Aleksiej German Jr (źródło: materiały prasowe)

Obraz, który odniósł sukces na 65. festiwalu filmowym w Berlinie, gdzie jury pod przewodnictwem Darrena Aronofskiego przyznało Srebrnego Niedźwiedzia autorom zdjęć do filmu, wyreżyserował Aleksiej German Jr., jeden z najbardziej uznanych i wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach reżyser rosyjski młodego pokolenia (między innymi Srebrne Lwy w Wenecji). Wśród aktorów grających główne role występuje Piotr Gąsowski. Pod elektrycznymi chmurami to przeplatające się wzajemnie historie o Rosji na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Gorzka opowieść, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nieustannie się przenikają, a każda z tych perspektyw jest równie silna i przeciwstawia się pozostałym.

Ten film, tak jak poprzednie dzieła Germana, traktuje o erozji idealizmu pod ciężarem historycznych okoliczności, o Utopii, która nadaje życiu sens, ale w zamian żąda nieludzkich ofiar. Sam film jest zresztą dziełem nieuleczalnych idealistów. Zdjęcia trwały pięć lat, a koprodukcja rosyjsko-ukraińsko-polska to wydarzenie, które zapewne nieprędko się powtórzy. Efektem jest kompletna, złożona wizja świata przesyconego pięknem i trwogą, świata zbudowanego z postsowieckich symboli i znaków nadchodzącej przyszłości. Wszystko w tym świecie zamarło w oczekiwaniu wojny – jakby brzemienne ciężarem chmury miały za chwilę uwolnić potop ognia – pisze dziennik „Izvestia”.

Tytuły filmów kandydujących do Europejskich Nagród Filmowych zostały ogłoszone dzisiaj podczas konferencji prasowej w Berlinie. W ciągu najbliższych tygodni ponad 3 tysiące członków Europejskiej Akademii Filmowej będzie głosować na filmy, które według nich zasługują na nominację. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 7 listopada w trakcie Festiwalu Filmowego w Sewilli, zaś ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, na której zostaną ogłoszone nazwiska zwycięzców, będzie miała miejsce 12 grudnia w Berlinie.

Pod elektrycznymi chmurami na liście filmów ubiegających się o nominację do EFA
Reżyseria: Aleksiej German Jr.
Premiera: 2 października 2015 roku
Apple Film Productions

Dodaj komentarz