Znajomi znad Morza, vol. 2

Druga odsłona Znajomych znad Morza prezentuje w dużej mierze prace powstałe podczas krótkiego pleneru, który miał miejsce w pierwszym tygodniu sierpnia 2015 roku. Spotkanie Znajomych po latach odbyło się w cieniu kulturalnych przemian i przewartościowań instytucjonalnych Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Andrzej Karmasz, bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Karmasz, bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na początku sierpnia pożegnano wieloletniego mentora Znajomych – prof. Witosława Czerwonkę. Minorowy nastrój i poczucie pustki towarzyszyły plenerowi, a niekończące się rozmowy i wspomnienia lat studenckich wypełniały przestrzeń pomiędzy. Równolegle w Polsce rozpoczęła się dyskusja o przyjmowaniu imigrantów, płynących niesłabnącą falą z Syrii i północnej Afryki na tereny Europy. Uwaga skupiona była także na Grecji, która otrzymała kolejne koło ratunkowe od UE, aby zażegnać widmo Grexit’u. Zaprzysiężono nowego Prezydenta Polski, który jest uosobieniem zmiany politycznej. Tegoroczny sierpień nie był więc wyłącznie czasem tropikalnych upałów, wakacyjnego relaksu i lekkiego nastroju – wręcz przeciwnie.

Wraz z upływem czasu relacja między Znajomymi uległa pewnym zmianom i częściowej dezintegracji. Plener stał się nie tylko kolejną formą kolektywnego spotkania, ale również pokazał, że Znajomi nie odcinają się od świata zewnętrznego, nie konfrontują wyłącznie we własnym kręgu swoich postaw twórczych. Podczas pleneru nieliczni malowali i rysowali, toczyły się rozmowy i spory nad brzegiem Motławy, odbyło się wspólne śniadanie, kilka prób zespołu Nagrobki (Adam Witkowski + Maciej Salamon). Pojawiali się małżonkowie, dzieci i psy.

Finalnie wyłoniły się dwie odmienne wystawy w dwóch osobnych galeriach. Wystawa w GGM2 na Powroźniczej to krótka poetycka narracja o letnim okresie, wolnym czasie, pejzażu zewnętrznym i wewnętrznym. Znalazło się tutaj sporo notatek z podróży, wyjścia poza zwyczajną codzienność. Ta wystawa to próba odwrócenia się od aktualnych problemów gospodarczych czy geopolitycznych. Z kolei prezentacja w GGM1 na Piwnej ma charakter zdecydowanie krytyczny, bezpośrednio komentuje polityczne czy gospodarcze strategie, ich bezwzględność i konsekwencję.

Wystawa Znajomi znad Morza po raz kolejny funkcjonuje jako zbiór zróżnicowanych elementów, osobowości i jakości artystycznych, czasami trudnych do jednoznacznego zdefiniowania i zestawienia. Zwyczajność i otwartość, mniej oficjalny charakter to wciąż podskórna definicja grupy artystów, nawet jeżeli spotykają się oni chwilowo i wyłącznie okazjonalnie.

Autor: Marcin Laszczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Marcin Laszczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt zakończy dyskusja panelowa (11 października) dotycząca zarówno instytucji, jak i niezależnych inicjatyw w Gdańsku – w jaki sposób gdańskie instytucje sztuki tworzą swoje programy wystawiennicze, a tym samym w jaki sposób wspierają środowisko artystyczne.

Artyści: Jakub Bielawski, Adam Hryniewicki, Andrzej Karmasz, Alicja Karska, Tomek Kopcewicz, Marcin Laszczak, Sławomir Lipnicki, Mateusz Pęk, Anna Reinert, Piotr Rubiecki, Maciej Salamon, Dominika Skutnik, Michał Szlaga, Malina Tomaszewska, Adam Witkowski, Ania Witkowska, Aleksandra Went, Sebastian Woźniak, Paweł Wróblewski, Karolina Wysocka, Wojciech Zamiara

Znajomi znad Morza, vol. 2
Kurator: Patrycja Ryłko
Współpraca: Adam Witkowski i Ania Witkowska
Wernisaż: 11 września 2015 roku, godz. 19.30
Wystawa poplenerowa: od 11 września do 11 października 2015 roku
Dyskusja panelowa: 11 października 2015 roku
Gdańska Galeria Miejska 1 i 2

Dodaj komentarz