• 2015-09-11

Świętowanie na Skarpie

Już po raz czwarty odbędzie się celebracja wyjątkowego miejsca w stolicy – Skarpy Warszawskiej. W instytucjach kultury położonych na szlaku Skarpy na uczestników wydarzenia czekać będą spacery, warsztaty, pikniki, kiermasze, koncerty i gry miejskie.

Święto Skarpy Warszawskiej (źródło: materiały prasowe)

Święto Skarpy Warszawskiej (źródło: materiały prasowe)

Skarpa Warszawska to fenomen przyrodniczy, urbanistyczny i kulturalny. Ten wyjątkowy pas zieleni, ciągnący się przez całą Warszawę wzdłuż Wisły, zasługuje na odkrycie przez mieszkańców miasta, wymaga również ich uwagi i troski. Coraz częściej podejmowane są inicjatywy zagrażające spójności tego obszaru, zmierzające do jego fragmentaryzacji i zamknięcia przed warszawiakami.

W ramach obchodów Święta Skarpy Warszawskiej przygotowane zostanie największe wydarzenie kulturalne w mieście, w którym udział weźmie ponad 30 instytucji kultury i nauki, oferując odwiedzającym specjalnie na tę okazję przygotowane atrakcje. Na gości czeka blisko 60 wydarzeń. Każde z nich wpisuje się w jedną z siedmiu ścieżek tematycznych: sztuk wizualnych, historii, muzyki, sportu, przyrody, rekreacji oraz wydarzeń dla dzieci.

Jednym z wydarzeń będzie spacer po skarpie wiślanej śladami Kazimierza Poniatowskiego. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądało życie mieszkańców Skarpy Warszawskiej od prehistorii po współczesność, wezmą również udział w grze inspirowanej tradycjami sportowymi związanymi z terenem skarpy. Na Warszawę między Starym Miastem a Królikarnią będzie można spojrzeć oczami plastyków, którzy podczas sześciu plenerów uwieczniali ją na płótnie.

Spragnieni obcowania z naturą będą mogli nie tylko piknikować, ale również uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych i florystycznych. W programie znajdzie się też miejsce dla czworonożnych przyjaciół człowieka. Przygotowane zostaną również atrakcje związane z kulturą ludową, między innymi kiermasz rękodzieła oraz regionalnych produktów tradycyjnych. Na pasjonatów muzyki czeka na Otwartym Jazdowie koncert zespołu Maja Olenderek Ensemble, jazzowy koncert Włodka Pawlika na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego oraz koncert Tribute To Nalepa.

Okazją do dotknięcia wielowiekowej historii polskiego parlamentu, przeniesienia się w czasy księcia Józefa Poniatowskiego oraz zgłębienia historii najstarszego szpitala wojskowego będą spacery po wnętrzach Sejmu RP, Pałacu pod Blachą oraz dawnego Szpitala Ujazdowskiego.

Również na najmłodszych czeka szereg atrakcji: pokaz filmu Ratatuj, zwiedzanie zakamarków Teatru Polskiego, skarpowe warsztaty plastyczne czy warsztaty lalkarskie i fotograficzne.

Wydarzeniom kulturalnym towarzyszyć będzie premiera publikacji książkowej prezentującej po raz pierwszy historię Skarpy i jej mieszkańców w sposób kompleksowy. Publikacja poprowadzi czytelników po miejscach na szlaku Skarpy – zarówno tych popularnych, jak i prawie nieznanych.

Święto Skarpy Warszawskiej
13 września 2015 roku
Koalicja Warszawskiej Drogi Kultury Na Skarpie

Dodaj komentarz