Festiwal Nowej Scenografii. Mitologie Industrialnej Przestrzeni

23 września w Katowicach rozpocznie się Festiwal Nowej Scenografii. To już 3. edycja festiwalu, który upłynie pod hasłem Mitologie Industrialnej Przestrzeni.

Festiwal Nowej Scenografii. Mitologie Industrialnej Przestrzeni, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Nowej Scenografii. Mitologie Industrialnej Przestrzeni, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy, spektakle i instalacje realizowane w przestrzeniach teatralnych i miejskich, spotkania z wybitnymi postaciami sztuki, klasy mistrzowskie dla młodych twórców oraz wycieczki śladami realizacji filmowych – to tylko niewielka cześć programu trzeciej edycji Festiwalu Nowej Scenografii łączącego najlepsze cechy festiwalu sztuki, filmu, teatru i public art, powstającego w koprodukcji Muzeum Śląskiego, Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego oraz Instytucji Filmowej Silesia Film.

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest szeroko pojęta przestrzeń industrialna, w której scenografia jako dziedzina dynamiczna i żywa rozgrywa się nie tylko w czasie teraźniejszym, w aktualnej relacji z aktorem, widzem, miejscem, światłem, ale również z historią miejsc i przemysłowych europejskich społeczeństw. Mitologie Industrialnej Przestrzeni to główne pasmo festiwalu, a w nim spektakle, instalacje, happeningi i wydarzenia muzyczne przygotowane specjalnie przez zaproszonych artystów reprezentujących różne media i sposoby myślenia o scenografii.

Kulminacją wydarzenia będzie wręczenie Nagród im. J. Moskala, podczas którego poznamy laureatów wyłonionych przez jury w składzie: Małgorzata Szczęśniak, Dorota Roqueplo, Agnieszka Kołodziej-Adamczuk, Tadeusz Nyczek. W tym roku wyjątkowo jury nagrodzi młodych projektantów aż w ośmiu kategoriach – w tym po raz pierwszy za prace zrealizowane.

3. Festiwal Nowej Scenografii. Mitologie Industrialnej Przestrzeni
Organizatorzy: Muzeum Śląskie, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Instytucja Filmowa Silesia Film
Od 23 do 27 września 2015 roku
Katowice

Dodaj komentarz