• 2015-09-11

Aleksandra Fudala i Adam Turula wyróżnieni

W warszawskim Kinie Praha rozstrzygnięto VI Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych. Film Aleksandry Fudali i Adama Turuli Tragedia Górnośląska 1945 otrzymał wyróżnienie w kategorii dokument.

„Tragedia Górnośląska 1945”, reż. Aleksandra Fudala i Adam Turula (źródło: materiały prasowe)

„Tragedia Górnośląska 1945”, reż. Aleksandra Fudala i Adam Turula (źródło: materiały prasowe)

Film opowiada o losach Górnoślązaków, którzy jako żywe reparacje wojenne trafili w 1945 roku na przymusowe roboty do obozów pracy w Związku Sowieckim. Wielu z nich nigdy nie wróciło do domów. Sprawa ta nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie przemiany w Polsce po 1989 roku. Dopiero wówczas Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu rozpoczęła śledztwo w tej sprawie, a ci którzy przetrwali traumę obozów pracy na Wschodzie, zaczęli głośno mówić o tym, co przeżyli.

Autorzy filmu dotarli nie tylko do potomków internowanych, ale i bezpośrednio do osób, którym udało się przeżyć katorżniczą pracę w sowieckich łagrach.  O tej historii zwykło się mówić „przemilczana tragedia”, przez lata bowiem w podręcznikach historii milczeniem pomijano wydarzenia, które miały miejsce na Górnym Śląsku tuż po  zakończeniu II wojny światowej, a dotknęły ponad 30 tysięcy osób, choć dokładna liczba deportowanych nie jest jeszcze znana.

Wyróżniony film Tragedia Górnośląska 1945 będzie prezentowany jeszcze podczas pokazu specjalnego  w Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz 23 września podczas pokazów pozakonkursowych w Gdyni na festiwalu Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci. Dokument walczy także o nagrody w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Asiana International Short Film Festival (AISFF), gdzie został zakwalifikowany do 50 konkursowych filmów, wybranych  z 1500 dokumentów z całego świata.

Tragedia Górnośląska 1945 reż. Aleksandra Fudala i Adam Turula (wyróżnienie w kategorii dokument)
VI Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych
8 września 2015 roku
Kino Praha w Warszawie

Dodaj komentarz