• 2015-09-11

Adam Bałdych & Helge Lien Trio

19 października w sali teatralnej Impart wystąpi jeden z najbardziej utalentowanych skrzypków naszych czasów – Adam Bałdych. Artysta do współpracy przy ostatnim albumie Bridges zaprosił muzyków ze skandynawskiej formacji Helge Lien Trio.

Adam Bałdych & Helge Lien Trio (źródło: materiały prasowe)

Adam Bałdych & Helge Lien Trio (źródło: materiały prasowe)

Od początku swojej kariery Adam Bałdych stara się łamać bariery wiolinistyki i wyznaczać dla niej nowe ścieżki. Zaciera granice między jazzem, muzyką poważną i współczesnym światem dźwięków, który go otacza i inspiruje. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wyjątkowych artystów, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki.

Bałdych jest laureatem Echo Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku. Muzyk jest laureatem prawie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Był również nominowany do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii Artysta Roku – Muzyka Jazzowa.

Najnowszy projekt Bridges współtworzony jest wraz z norweskim zespołem Helge Lien Trio i realizuje cykl kompozycji napisanych przez Adama Bałdycha w 2014 roku specjalnie dla tego składu.

Helge Lien Trio został założony w roku 1999 z inicjatywy norweskiego pianisty Helge Liena. Helge Lien dał się poznać jako pianista, który nie boi się eksplorować i eksperymentować z różnymi gatunkami muzycznymi, ale jego cechą charakterystyczną zawsze pozostaje jazz. Pomysłowość i sposób improwizacji artysty sprawia, że nazywany jest „kompozytorem chwili”. Helge Lien Trio jest klasyczną jazzową formacją, na która składają się fortepian, bas i perkusja. W muzyce trio nietrudno dopatrzyć się odniesień do zespołów Billa Evansa, Keitha Jarretta czy mistrza Brada Mehldaua. W 2008 roku Helge Lien Trio zdobyło norweski odpowiednik nagrody Grammy za swój album Hello Troll i osiągnęło międzynarodowe uznanie, przypieczętowane koncertami między innymi w Japonii, Niemczech i Kanadzie. Łącznie Helge Lien Trio ma na swoim koncie osiem albumów. Ostatni – Badgers and other beings – został wydany w 2014 roku.

Adam Bałdych & Helge Legen Trio (trasa promująca album Bridges)
19 października 2015 roku
Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu

Dodaj komentarz