• 2015-09-11

Krakowskie Dni Pamięci Ofiar Gestapo

Już po raz siódmy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Tegoroczna edycja została poświęcona krakowskim cywilnym strukturom Polskiego Państwa Podziemnego. Patronem uroczystości jest Ernest Niemiec (1912–1997), adiutant dowódcy III Odcinka Komendy Obwodu Kraków – Miasto Armii Krajowej, aresztowany przez gestapo 11 listopada 1943 roku. Był wielokrotnie przesłuchiwany w siedzibie przy ul. Pomorskiej i po rocznym pobycie w więzieniu Montelupich został przewieziony do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a następnie Mauthausen, Ebensee, Amstetten, Melk.

7. Dni Pamięci Ofiar Gestapo – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

7. Dni Pamięci Ofiar Gestapo – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach programu 11 września odbędzie się msza św. w Kościele św. Szczepana, a po niej uroczysty apel ku czci ofiar okupacji niemieckiej i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego przy ul. Pomorskiej 2. Nastąpi odsłonięcie wystawy plenerowej na placu Inwalidów poświęconej krakowskim strukturom Polskiego Państwa Podziemnego oraz zostanie przeprowadzona 24-godzinna gra miejska osadzona w realiach okupowanego Krakowa 1942 roku. W tym samym dniu MHK zaprasza również do udziału w konferencji pt. Między pomnikiem a człowiekiem – pamięć o Polskim Państwie Podziemnym, która będzie miała miejsce w sali ekspozycyjnej przy ul. Pomorskiej 2. Ponadto odbędą się warsztaty fotograficzne połączone z konkursem dla młodzieży ponadgimnazjalnej, w których główną nagrodą jest aparat fotograficzny – lustrzanka.

12 września organizatorzy zapraszają na oprowadzanie po miejscu pamięci Glinnik w Przegorzałach, gdzie dr Krzysztof Tunia z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN opowie o historii tego miejsca oraz o badaniach archeologicznych prowadzonych w ramach śledztwa IPN . Dla zainteresowanych obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających MHK w Sukiennicach. Dodatkowo odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej przy ul. Pomorskiej 2 pt. Kim byli? Opowieść o ofiarach terroru w latach 1939–1945–1956. Kulminacją dnia będzie zakończenie gry miejskiej oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego, które będzie miało miejsce na placu Inwalidów o godzinie 17.30

7. Dni Pamięci Ofiar Gestapo
11 i 12 września 2015 roku
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj komentarz