• 2015-09-10

Spotkania górskie

Muzeum Tatrzańskie zorganizuje wieczór górski poświęcony działalności kurierów tatrzańskich, którzy przemierzali górskie szlaki w czasie II wojny światowej. W trakcie spotkania zostaną przedstawione największe wyczyny żołnierzy Placówki ZWZ-AK o kryptonimie „Zagroda”.

Józef Krzeptowski „Ujek” (źródło: materiały prasowe)

Józef Krzeptowski „Ujek” (źródło: materiały prasowe)

Główne szlaki kurierów, wychodzące zasadniczo z Warszawy lub Krakowa, biegły albo przez Podhale do Zakopanego lub w jego okolice, albo przez Sądecczyznę. Szlaki te przecinały Słowację i przekraczały granicę węgierską koło Koszyc lub Rożniawy (oba te miasta leżały wówczas na Węgrzech). Niektórzy kurierzy przebywali czasem całą trasę Warszawa–Budapeszt lub na odwrót, zwykle jednak poszczególny kurier przebywał tylko pewien odcinek, jak Podhale–Budapeszt lub nawet Podhale–Słowacja.

Punktami wyjściowymi dla kurierów na Podhalu były głównie Zakopane, Chochołów i Waksmund. Z Zakopanego kurierzy wędrowali najczęściej przez Tatry (np. przez Przełęcz pod Kondracką Kopą lub przez Tomanową Przełęcz do Doliny Cichej – w zimie na nartach), z Chochołowa przez Tatry lub przez Orawę, a z Waksmundu przez Spisz. Przez Słowację kurierzy czasem podróżowali koleją, częściej autami (z zaufanymi Słowakami), nieraz piechotą, a na terenie Węgier zwykle koleją. Dopełnieniem opowieści na Ornaku będą fragmenty filmów o kurierach tatrzańskich.

Bohaterem wieczoru górskiego 12 września będzie słynny przewodnik tatrzański Józef Krzeptowski „Ujek”, postać niezwykle barwna. Okazją do spotkania jest 140. rocznica zorganizowanego przewodnictwa w Tatrach.

Spotkania górskie: Kurierzy Tatrzańscy, Józef Krzeptowski „Ujek”
Od 11 do 12 września 2015 roku
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
Zakopane

Dodaj komentarz