Bezkres raju

Galeria Zderzak w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy Jerzego Jurrego Zielińskiego Paradis. Wernisaż odbędzie się w środę 16 września o godz. 19.00.

Jerzy Jurry Zieliński, „Skromne czuwanie” z serii „Zmowa rajskich banitów” (źródło: materiały prasowe Galerii Zderzak)

Jerzy Jurry Zieliński, „Skromne czuwanie” z serii „Zmowa rajskich banitów” (źródło: materiały prasowe Galerii Zderzak)

Po pięciu latach od głośnej wystawy Powrót Jurrego (Galeria Zderzak i Muzeum Narodowe w Krakowie, 2010), po sukcesie w Nowym Jorku i Londynie (Gallery Luxembourg & Dayan, 2013) Zderzak ponownie przypomina twórczość Jurrego Zielińskiego, największego artysty-buntownika PRL. Na fali światowego zainteresowania sztuką pop-artu obrazy Jurrego są w tym roku pokazywane na wielkich wystawach przeglądowych w Walker Art Center w Minneapolis, Tate Modern w Londynie i Ludwig Museum w Budapeszcie. Jurry, którego malarstwo zostało trafnie określone przez angielską krytykę mianem „cold war pop” (Apollo Magazine, 2011), stał się w ciągu ostatnich pięciu lat klasykiem pop-artu z dawnej Europy Wschodniej, zza żelaznej kurtyny. Jego klasyczne obrazy z lat 1969–1971 są cenione przez kolekcjonerów.

Paradis, wystawa przygotowana w Galerii Zderzak przez Jana Michalskiego, skupiona jest na wyobraźni symbolicznej artysty. Zobaczymy trzynaście prac: kilka wspaniałych dużych płócien, takich jak Skromne czuwanie, Gołąb niepokoju, Zdobywca czy Bez przyłbicy, kilka mniejszych, lecz ważnych dla filozofii sztuki Jurrego (Wytnie nas czas, Luft), a także formy przestrzenne.

Jerzy Jurry Zieliński, „Bez przyłbicy” (źródło: materiały prasowe Galerii Zderzak)

Jerzy Jurry Zieliński, „Bez przyłbicy” (źródło: materiały prasowe Galerii Zderzak)

Osią wystawy będzie obraz raju, czyli tytułowy Paradis – pejzaż rodzinnego Paradyża koło Opoczna, który Jurry wielokrotnie malował i do którego powracał. Naiwny i nieporadny szokuje w zestawieniu z wyrafinowaną formą popowych obrazów, z ich skondensowanym, poetyckim językiem i wewnętrznym napięciem, tworząc antynomię wiele mówiącą o naturze artysty.

Jerzy Jurry Zieliński. Paradis
Od 16 września do 17 października 2015 roku
Wernisaż: 16 września 2015 roku, godz. 19.00
Galeria Zderzak
Kraków

Dodaj komentarz