• 2015-09-10

Bollywood w Polsce

Po sukcesie realizowanego wiosną ubiegłego roku w Warszawie filmu Sajida Nadiadwali Kick w Polsce wzrosło zainteresowanie kinem indyjskim. We wrześniu i październiku odbędzie się święto indyjskiego kina – Indian Film Festival.

Indian Film Festival – ulotka (źródło: materiały prasowe)

Indian Film Festival – ulotka (źródło: materiały prasowe)

Indian Film Festival  rozpocznie się 15 września i przez kilka kolejnych tygodni będzie odbywał się w największych miastach w Polsce. Pokazy filmowe zaplanowane zostały między innymi w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Bielsku, Gorzowie, Rzeszowie oraz Łodzi. Ideą przewodnią festiwalu jest pokazanie polskiej publiczności, jak bardzo bogate i różnorodne jest kino Bollywood. Zaprezentowane filmy stanowią zarówno przykład  nowoczesnego nurtu New Age Bollywood, jak również mainstreamu. Większość z tych filmów jak dotąd nie była oficjalnie pokazywana w Polsce. Widzowie mogli oglądać je w sieci.

W ramach festiwalu Indian Film Festival pokazanych zostanie pięć indyjskich produkcji. Będą to: niebanalna opowieść o pięknej kobiecie i jej kłopotach w USA English Vinglish, komedia romantyczna Love Aaj Kal z gwiazdą Deepiką Padukone (znaną między innymi z pokazywanego w tym roku w Polsce obrazu Piku), komedia Żyje się tylko raz (oryg. Zindagi Na Milegi Dobara),  obyczajowy film Rockstar (zdobywca 20 międzynarodowych nagród filmowych) o chłopaku, którego marzeniem jest zostać gwiazdą taką jak Jim Morrison z The Doors oraz typowo bollywoodzki obraz Om Shanti Om z jedną z największych gwiazd kina Shahrukhem Khanem oraz Deepiką Padukone.

Festiwalowi towarzyszyć będą różne atrakcje – pokazy tańców indyjskich, mehendi, czyli zdobienie dłoni henną, degustacje tradycyjnych potraw, a także promocje najnowszych filmów na DVD. W warszawskim Kinie Praha będzie można zobaczyć także wystawę fotografii o Indiach Twarze Indii: Kobiety autorstwa dziennikarki i redaktorki Agnieszki Jastrzębskiej.

Indian Film Festival
Od września do października 2015 roku
Pierwszy seans: 15 września 2015 roku
Bollywood Europa Limited

Dodaj komentarz