Obiektów dla Obrazu już nie ma

25 września Galeria Monopol w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Obiektów dla Obrazu już nie ma, której kuratorem jest Robert Kuśmirowski. Wystawa odbędzie się w ramach Warsaw Gallery Weekend.

Wystawa „Obiektów dla Obrazu już nie ma”, Galeria Monopol w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Obiektów dla Obrazu już nie ma”, Galeria Monopol w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prac trzech artystów, Jacka Sempolińskiego, Mikołaja Smoczyńskiego i Bartosza Kokosińśkiego, jest projektem wyreżyserowanym przez Roberta Kuśmirowskiego. Obrazy Sempolińskiego, fotografie Smoczyńskiego i malarskie obiekty Kokosińskiego zestawione ze sobą są świadectwem trzech radykalizmów w podejściu do materii sztuki, gdzie stawką jest idea, czy status Obrazu. Dopełnieniem prac artystycznych jest na wystawie zestaw drewnianych, prostych form pozostawionych przez Mikołaja Smoczyńskiego w pracowni Kuśmirowskiego. Te surowe, niedopowiedziane materiały są momentem wyjściowym – elementarzem dla dalszych gestów w procesie kreacji.

Bogata twórczość dwóch, wybitnych artystów jest już dziełem zamkniętym: Mikołaj Smoczyński zmarł w 2009 roku, Jacek Sempoliński odszedł w roku 2012. Odkładając w tym miejscu na bok formalne różnice między praktykami artystycznymi obu twórców, bardzo wyraźnie można zakreślić terytorium, które było im wspólne. Jest to obszar, na którym panuje uczciwość (prawda) wobec sztuki oraz toczą się zmagania w celu dotarcia do istoty tego, czym jest malarstwo i obraz oraz indywidualny dyskurs z tym medium (…).

Najmłodszy uczestnik wystawy, Bartosz Kokosiński, podejmuje artystyczną refleksję nad fenomenem obrazu, ponawiając pytanie pytanie o jego status i znaczenie. Nie interesuje go aspekt ilustracyjności medium malarstwa, ale sam proces malarski, fizyczność materii, z której powstaje obraz (…).

Tekst: Ewa Gorządek

Obiektów dla Obrazu już nie ma
Od 26 września do 14 listopada 2015 roku
Wernisaż: 25 września 2015 roku, godzina 17.00
Wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend 2015
Rober Kuśmirowski
Galeria Monopol
Warszawa

 

Dodaj komentarz