• 2015-09-09

Wołanie z Titanica i SMS z World Trade Center

Rozpoczęły się prace nad nowym słuchowiskiem Radia Kraków. Radiową wersję tragifarsy Szalona lokomotywa Witkacego reżyseruje Radek Rychcik. Premiera słuchowiska w Radiu Kraków odbędzie się w rocznicę śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza 18 września o godz. 21.05.

Dorota Pomykała, Ewa Kaim, Marta Ścisłowicz, Radio Kraków (źródło: materiały prasowe)

Dorota Pomykała, Ewa Kaim, Marta Ścisłowicz, Radio Kraków (źródło: materiały prasowe)

Radiową wersję tragifarsy Witkacego reżyseruje laureat m.in. tegorocznego Paszportu Polityki, jedno z najmocniejszych nazwisk młodego polskiego teatru. Twórca, który realizuje najgłośniejsze i najczęściej komentowane spektakle ostatnich sezonów debiutuje w Radiu Kraków jako reżyser radiowy sięgając po jeden z najgłośniejszych tekstów Witkacego. Jak sam mówi, do pracy nad słuchowiskiem inspirowały go tym razem pierwsze próby filmowe braci Lumiere, w tym słynna lokomotywa wjeżdżająca na stację, najnowsza realizacja filmowa Mad Maxa oraz Godzilla.

Ani data premiery ani wybór tekstu Witkacego nie jest przypadkowy – podkreśla Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków – Chcemy, aby radiowa wersja Szalonej lokomotywy opowiedziana przez Radka Rychcika była jednym z najmocniejszych akcentów kończącego się Roku Witkiewiczów, twórców tak mocno swoją twórczością wiązanych z Małopolską. Równocześnie to słuchowisko jest kolejnym artystycznym przedsięwzięciem Radia Kraków, które wpisuje się w ważne dla Krakowa i Małopolski wydarzenia kulturalne i rocznice – podobnie jak premiera słuchowiska Lord Kantor, która w 2014 roku towarzyszyła oficjalnemu otwarciu nowej siedziby Cricoteki.

Nad nowym słuchowiskiem w Radiu Kraków Radosław Rychcik pracuje ze swoją sprawdzoną ekipa: muzykę do spektaklu komponują bracia Piotr i Michał Lisowie z formacji The Natural Born Chillers, nagrodzeni przez międzynarodowe jury na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, a w role zmierzających do kolejowej katastrofy szaleńców wcielą się aktorzy Narodowego Starego Teatru: Roman Gancarczyk i Krzysztof Zarzecki. Partnerują im m.in. Marta Ścisłowicz, Katarzyna Krzanowska i Dorota Pomykała. Słuchowisko realizuje Wojtek Gruszka, a pędzącą ku katastrofie lokomotywę zwizualizował współpracujący regularnie z Radiem Kraków Kuba Woynarowski.

Radek Rychcik, Radio Kraków (źródło: materiały prasowe)

Radek Rychcik, Radio Kraków (źródło: materiały prasowe)

Dramat Szalona lokomotywa powstał w 1923 roku. Jak komentują znawcy, jest pełną ironii metaforą współczesnego świata, o losach którego mogą decydować patologiczne jednostki gotowe w imię wyznawanych przez siebie szaleńczych idei dokonywać masowych zbrodni. To dramat, który opowiada o katastrofie, o problematyzowaniu tej katastrofy, o przeżywaniu jej. To również historia o ludziach, którzy w wykolejonym pociągu, zepsutym samolocie, czy zaatakowanym tankowcu mówią do nas ze środka katastrofy. To są właściwie ostatnie SMS-y ludzi, którzy ginęli w World Trade Center, to są listy tych, którzy zatonęli na Titanicu. To jest wszystko to, co właściwie zostało wysyłane do nas z zaświatów.

Premiera słuchowiska Szalona lokomotywa będzie najważniejszym, ale nie jedynym akcentem związanym z obchodami Roku Witkiewiczów na antenie Radia Kraków. Aż do premiery 18 września na antenie pojawiać się będą różnorakie wątki witkiewiczowskie – od dyskusji o stylu zakopiańskim stworzonym przez Witkiewicza – ojca, przez dyskusje o Czystej Formie aż po opowieści o kobietach Witkacego.

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Szalona lokomotywa
Reżyseria: Radek Rychcik
Premiera:  18 września 2015 roku, godz. 21.05
Radio Kraków

Dodaj komentarz