Sztuka wobec Zagłady – spotkanie w Polinie

12 września w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbędzie się na dyskusja poświęconą sposobom ukazywania Holokaustu w sztuce współczesnej.

Sarah Schönfeld, „Weil wenn...”, 2004 (źródło: materiały prasowe artysty)

Sarah Schönfeld, „Weil wenn...”, 2004 (źródło: materiały prasowe artysty)

Inspiracją do dyskusji jest prezentowana w MOCAK-u wystawa Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz, której dokumentacja zostanie przedstawiona na spotkaniu. W związku z ekspozycją do tej pory ukazały się dwie książki. Pierwsza z nich to polski przekład książki Jürgena Kaumköttera Śmierć nie ma ostatniego słowa. Stanowi ona szeroki przegląd twórczości artystów więzionych w gettach i obozach koncentracyjnych.

Druga to trójjęzyczny polsko-angielsko-niemiecki katalog zawierający esej Delfiny Jałowik na temat sposobu interpretowania problemu Auschwitz przez współczesnych artystów, a także opisy i reprodukcje prac pokazywanych na wystawie w MOCAK-u. Jesienią planowane jest wydanie trzeciej publikacji, w której eksperci z różnych dziedzin, między innymi kuratorzy, historycy i krytycy sztuki, artyści, pisarze i filozofowie wypowiedzą się, w jaki sposób należy opisywać i interpretować Holokaust. Czy istnieje jedyna akceptowalna konwencja mówienia o Zagładzie i w jaki sposób można współcześnie konstruować pamięć o Holokauście?

Sztuka wobec Zagłady – spotkanie w Polinie
Prowadzenie: Maria Anna Potocka
Uczestnicy: Anda Rottenberg – historyk sztuki, Jürgen Kaumkötter, Delfina Jałowik – kuratorzy wystawy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz
12 września 2015 roku, godzina 14.00
Muzeum Historii Żydów Polskich
Warszawa

Dodaj komentarz