• 2015-09-09

Percepcja, czyli premiera Polskiego Teatru Tańca

W zespole Polskiego Teatru Tańca trwają przygotowania do kolejnej premiery artystki uhonorowanej stypendium „Młoda Polska”. 25 września w MP2 w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się premiera Percepcji w choreografii laureatki wspominanego stypendium, Urszuli Bernat -Jałochy.

„Percepcja”, fot. Jagoda Chalcińska (źródło: materiały prasowe)

„Percepcja”, fot. Jagoda Chalcińska (źródło: materiały prasowe)

Percepcja porusza temat mechanizmów rządzących grupą, w której jak w soczewce odbija się obraz współczesnego społeczeństwa. Autorka pragnie zgłębić problem wszechobecnego w europejskiej kulturze indywidualizmu, nieustannie podsycanego przez wielkie korporacje, kreujące sztuczne potrzeby i nakaz powierzchownego wyróżniania się z tłumu. Tworząc przedstawienie Urszula Bernat-Jałocha skupia się na odsłanianiu mechanizmów autokreacji, widziane z kilku perspektyw. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu projekcji, realizowanej jednocześnie z kilku kamer. Jej autorką będzie Jago Chalcińska, producentka video, VJka, realizatorka projektów multidyscyplinarnych z pogranicza video-artu, VJingu i performance’u audiowizualnego. Warstwę muzyczną stworzy brytyjski artysta Paul Tinsley. Autorką kostiumów i scenografii do przedstawienia jest solistka Polskiego Teatru Tańca, Adriana Cygankiewicz.

Urszula Bernat-Jałocha rozpoczęła edukację w zakresie tańca w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu w 2002 roku dołączyła do zespołu Opery na Zamku w Szczecinie, a następnie w latach 2006-2008 była tancerką Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2007 roku ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra sztuki ze specjalizacją pedagoga baletu. W roku 2008/2009 kontynuowała naukę w Scottish School of Contemporary Dance, gdzie uzyskała tytuł Bachelor of Art, a następnie brała udział w programie apprentice dancer w Scottish Dance Theatre. Podczas studiów w Szkocji współpracowała z takimi osobowościami jak Janis Claxton, Thomas Small czy Victoria Fox. Prowadziła szereg warsztatów jako nauczyciel barre au sol podczas corocznych spotkań Lądeckie Lato Baletowe. Jest również pedagogiem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Otwartych Zajęć Tańca Współczesnego. W 2009 rozpoczęła pracę w Polskim Teatrze Tańca. Tańczy w niemal całym repertuarze zespołu. Jako choreograf debiutowała spektaklem Nondescript w 2014 roku podczas VII Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca.

Percepcja
Premiera: 25 września 2015 roku, godz. 20.00
Choreografia: Urszula Bernat-Jałocha
Muzyka: Paul Tinsley
Video: Jagoda Chalcińska
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Kostiumy i scenografia: Adriana Cygankiewicz
Polski Teatr Tańca
Poznań

Dodaj komentarz