Abnormal Results

16 września w Instytucie Kultury Polskiej w Budapeszcie odbędzie się wernisaż wystawy Abnormal Results, na której będzie można oglądać prace autorstwa Maess.

Maess, „Bloody Sputum” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maess, „Bloody Sputum” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eksplozje intensywnej czerwieni natychmiast przykuwają naszą uwagę i wywołują niepokój. Przywodzą na myśl krew, obawę przed bólem, chorobą i śmiercią. Choć w liczącym kilkadziesiąt rysunków i wciąż rozrastającym się cyklu Abnormal Results autorstwa Maess na pierwszy rzut oka nic nie jest dopowiedziane i dosłowne, wskazówki, które naprowadzają widza na ten trop kryją się również w tytułach prac: Krwotok, Krwioplucie czy Krzywe przeżycia. Jeden z rysunków nosi tytuł Kroją mi się piękne sprawy, co jest oczywistym nawiązaniem do twórczości wybitnej polskiej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow.

Kiedy na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w twórczości Szapocznikow pojawił się motyw choroby nowotworowej, artystka nie mogła obserwować komórek i tkanek pod mikroskopem elektronowym, nie mogła skorzystać z Internetu, w którym dziś z łatwością znajdziemy takie zdjęcia. Jej uwaga skupiała się na tym, co widoczne na powierzchni wyniszczonego przez chorobę ciała.

Dzięki zaawansowanej technologii i stosunkowo łatwemu dostępowi do informacji Maess może eksplorować jego tajemnicze, fascynujące wnętrze. Od dwóch lat zapoznaje się z dokumentacją medyczną i wykorzystuje zdobytą wiedzę w złożonym procesie twórczym: korzystając ze zdjęć, baz danych, programów do tworzenia modeli 3D, farb akwarelowych, długopisów i markerów przekształca ją i każe jej funkcjonować w świecie sztuki według nowych, narzuconych przez siebie zasad.

Mimo tych wyraźnych odautorskich wskazówek jej intrygujące prace pozwalają widzowi na swobodną interpretację, a dzięki bogactwu detali wciąż możemy odkrywać je na nowo. Dynamiczne, splątane linie i plamy opowiadają o kryjących się w naszym ciele, wrogich i niepokojących, a jednak, dzięki działaniom artystki, uderzająco pięknych światach.

Maess, Abnormal results
Od 16 września do 15 października
Wernisaż: 16 września 2015 roku, godzina 19.00
Kurator: Tomasz Piars
Platan Gallery, Instytut Kultury polskiej
Budapeszt

Dodaj komentarz