Biały szum

12 września Galeria Imaginarium w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy Gamida Ibadullayeva zatytułowanej Biały szum. Będzie można dowiedzieć się na niej, dlaczego prace malarskie artysty wypełnia tytułowy szum.

Praca Gamida Ibadullayeva z wystawy „Biały szum” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca Gamida Ibadullayeva z wystawy „Biały szum” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórczość Gamida Ibadullayeva wyraża głęboką kontemplację świata przyrody, w obrębie którego artysta dostrzega i rejestruje nieustannie zachodzące przemiany, procesy. Kompozycje malarskie Ibadullayeva zawierają w sobie panteistyczną refleksję nad elementami przyrody, odkrywają wyzwalającą się ekspresję świata. Tę ideę artysta przenosi na wielkoformatowe płótna, które przybierają formułę dzieła otwartego na modyfikacje, nieukończonego i nieograniczonego.

Wnikliwa obserwacja zachodzących  procesów w naturze, wywołanych siłą żywiołów, grą świateł i barw, pobudza wrażliwość, emocje i wyobraźnię artysty. Ibadullayeva twórczo inspirują zjawiska natury nieprzewidywalne, niepowtarzalne, nietrwałe, zagarniające i kształtujące przestrzeń, jak opady atmosferyczne, ulewne deszcze, śnieżyce czy rozbłyski piorunów. Te niezwykłe zjawiska, fenomeny natury, powodują zmianę obrazu świata, który pod względem wizualnym ulega dynamicznym przeobrażeniom, pierwotna percepcja ulega zakłóceniu, a wyrazistość zostaje doprowadzona do zaniku podobieństwa z rzeczywistością, do granic rozpoznawalności. W trakcie zamieci śnieżnej, intensywnie padające, zagęszczone kryształki śniegu odrealniają przestrzeń, zaburzają widoczność brył, kształtów, kolorów. Artysta próbuje imitować te cechy fizyczne naturalnych procesów poprzez transpozycję efektów wizualnych na powierzchnię płótna.

Zjawiska występujące w przyrodzie są często zintegrowane z dźwiękiem, odgłosami. Muzyka stanowi kolejny obszar, z którego artysta czerpie inspiracje, pierwotną siłę, energię do odkrywania i poznawania świata. Eksperymenty z dźwiękami doprowadziły artystę do zainteresowania się zjawiskiem białego szumu – rodzaju szumu akustycznego, zawierającego wszystkie, od najniższych do najwyższych, częstotliwości, którego szczególną właściwością jest zdolność maskowania, zagłuszania hałasu. Tak powstały abstrakcyjne formy malarskie, kompozycje wyciszone, które w teoretycznym założeniu artysty tworzą relację pomiędzy dźwiękiem i obrazem. Tak w malarstwie Gamida Ibadullayeva powstaje biały szum.

Tekst:  Malwina Domagała

Gamid Ibadullayev, Biały szum
Od 12 września do 3 października 2015 roku
Wernisaż: 12 września 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Imaginarium
Łódź

Dodaj komentarz