• 2015-09-09

Urodzinowy koncert Katowic

W ramach obchodów 150-lecia Katowic zaprezentuje się znany katowickiej publiczności Zespół Muzyki XVII i XVIII wieku Extempore, z którym gościnnie wystąpi sopranistka Karolina Brachman.

Koncert Extempore i Karoliny Brachman – plakat (źródło: materiały prasowe)

Koncert Extempore i Karoliny Brachman – plakat (źródło: materiały prasowe)

Koncert w Muzeum Historii Katowic to kolejne wydarzenie będące efektem współpracy między instytucją a kameralnym zespołem Extempore. Wraz z zespołem gościnnie wystąpi pochodząca ze Śląska, a mieszkająca na stałe w Niemczech śpiewająca sopranem Karolina Brachman. Artyści wspólnie wykonają program mający być urodzinowym prezentem dla Katowic, na który składać się będą arie i pieśni  G. F. Händela, H. Purcella i G. Frescobaldiego, a także utwory instrumentalne, między innymi J. Ph. Rameau czy M. Marais’a.

Extempore działa już od 2007 roku, stale ukazując mieszkańcom śląska muzykę dawną w kameralnym wymiarze. Tworzący go artyści to absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej, specjalizujący się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej: skrzypaczka Małgorzata Malke, klawesynistka Anna Firlus oraz grający na violi da gamba Krzysztof Firlus. „Extempore”, czyli „grający bez przygotowania”, „tworzący naprędce” to nazwa zespołu, podkreślająca spontaniczność i świeżość, z jaką jego członkowie interpretują utwory epoki baroku i klasycyzmu. Zespół prowadzi aktywną działalność, koncertując na wielu festiwalach w Polsce, a także zagranicą. Extempore regularnie prezentuje się także śląskiej publiczności, będąc gościem Muzeum Historii Katowic.

Karolina Brachman, która wystąpi na sobotnim koncercie wraz z Extempore, jest absolwentką katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz Hochschule für Musik Köln. Jej działalność artystyczna nie zamyka się tylko w muzyce barokowej – sopranistka z powodzeniem realizuje własne przedsięwzięcia artystyczne obejmujące muzykę średniowiecza, klasycyzmu, ale też romantyczną i współczesną muzykę kameralną. Współpracuje z wieloma zespołami, jak Rheinische Kantorei, Kölner Akademie, Marais Consort, Accentus Austria, orkiestra La Stravaganza Köln, czy zespół wokalny Ars Choralis Coeln. Realizacje koncertowe i nagrania płytowe z muzyką średniowieczną i barokową z udziałem Brachman zdobywały w ostatnich latach uznanie międzynarodowej krytyki oraz liczne nagrody fonograficzne, między innymi Diapazon oraz Choc du Monde de la Musique. Artystka była gościem na licznych festiwalach międzynarodowych, między innymi na Festival Oude Muziek w Utrechcie, Händel Festspiele w Halle i Bachfest Leipzig. Od kilku lat sopranistka prowadzi również wykłady i warsztaty poświęcone historycznym praktykom wykonawczym, zaś w roku 2012 objęła w Instytucie Muzyki Hochschule Osnabrück klasę śpiewu solowego.

Extempore i Karolina Brachman (koncert urodzinowy dla Miasta Katowice)
12 września 2015 roku
Muzeum Historii Katowic

Dodaj komentarz