• 2015-09-08

Premiery i nowości w Operze Krakowskiej

11 września Opera Krakowska rozpoczyna kolejny sezon artystyczny spektaklem Piękna Helena J. Offenbacha w reżyserii Rudolfa Zioło pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka. Natomiast 25 września odbędzie się pierwsza premiera nowego sezonu. Będzie to Cyganeria G. Pucciniego w reżyserii Laco Adamika.

„Cyganeria” – plakat autorstwa Barbary Kędzierskiej i Laco Adamika (źródło: materiały prasowe)

„Cyganeria” – plakat autorstwa Barbary Kędzierskiej i Laco Adamika (źródło: materiały prasowe)

Jesienią na scenie Opery Krakowskiej pojawią się trzy nowe tytuły. 25 września odbędzie się pierwsza premiera nowego sezonu, czyli Cyganeria G. Pucciniego w reżyserii Laco Adamika. Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Tomasz Tokarczyk, a scenografię i kostiumy projektuje Barbara Kędzierska. W obsadzie zobaczymy m.in. Tomasza Kuka i Andrzeja Lamperta (Rodolfo) Marcelinę Beucher i Iwonę Sochę (Mimi), Adama Szerszenia i Mariusza Godlewskiego (Marcello) oraz Katarzynę Oleś-Blacha i Iwonę Krzywicką (Musetta).

W listopadzie krakowska publiczność będzie mogła podziwiać znakomitego Mariusza Kwietnia w partii Króla Rogera. Premiera opery Król Roger Karola Szymanowskiego w reżyserii Michała Znanieckiego, ze scenografią Luigiego Scoglio, pod kierownictwem muzycznym Łukasza Borowicza odbędzie się 13 listopada. W partiach solowych wystąpią również m.in. Mariusz Godlewski (Król Roger), Katarzyna Oleś-Blacha i Iwona Socha (Roksana), Pavlo Tolstoy (Pasterz).

Spektakl Muzyka i Magia z muzyką Andrzeja Zaryckiego do tekstu i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego to najnowsza propozycja dla najmłodszych, która oczaruje dzieci niezwykłością zdarzeń. Scenografię i kostiumy do tej fantastycznej podróży w magiczną krainę muzyki i baśni projektuje Bożena Pędziwiatr.

Zimową porą ponownie zagości na scenie Opery Krakowskiej Straszny dwór S. Moniuszki w reżyserii Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego. Będzie to spektakl, który zakończy obchody 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

W bieżącym repertuarze nie zabraknie takich spektakli jak m.in. Carmen, Kopciuszek, Dziadek do orzechówMadame Butterfly, Emocje, Napój miłosny czy Traviata. Powróci też cieszący się ogromną popularnością cykl spektakli edukacyjno-muzycznych Profesor Wiolinek. Zwieńczeniem sezonu artystycznego 2015/2016 będzie jubileuszowy XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej.

Cyganeria G. Pucciniego
Premiera: 25 września 2015 roku
Król Roger Karola Szymanowskiego
Premiera: 13 listopada 2015 roku
Opera Krakowska

Dodaj komentarz