• 2015-09-08

Na prowincji nieprowincjonalnie

W Kwidzynie po raz 14. zagości Międzynarodowy Festiwal Animo, będący jedynym w Europie festiwalem organizacji pozarządowych. Wydarzenia, którego początki sięgają 2002 roku, stawia znak równości pomiędzy sztuką a ludźmi. 

10. Międzynarodowy 14 Festiwal Animo Kwidzyn (źródło: materiały prasowe)

10. Międzynarodowy 14 Festiwal Animo Kwidzyn (źródło: materiały prasowe)

Animo w swym programie promuje różnorodność, łącząc różne rodzaje twórczości teatralnej, filmowej, muzycznej oraz sztuk wizualnych. W ramach wydarzenia prezentowane są tematyczne wystawy, zaś Dyskusyjny Klub Teatralny organizuje rozmowy w klubie festiwalowym, proponując społeczne dyskusje na temat ważności kultury i jej miejsca w obecnym świecie.

Nie mów głośno o kulturze na prowincji.pl jest kampanią społeczno-kulturalną organizowaną w ramach festiwalu, próbującą odpowiedzieć na następujące pytania: Czy mają rację bytu imprezy kulturalne dziejące się na głębokiej prowincji? Działania na wysokim poziomie artystycznym? Angażujące i skupiające nie tylko mieszkańców miejsc w których się zrodziły i z którymi się utożsamiają, ale również przyjezdnych otwartych na prowincjonalne propozycje? Czy istotne jest by inwestować w Obywateli, którzy dookreślani są poprzez biesiadne imprezy? Którzy nie mają prawa żądać zbyt wiele, wszak są prowincjonalni. Nie zwiększą statystyk, nie wygenerują dochodów na miarę imprez masowych, nie bywają w odpowiednich kręgach. Nie są widoczni, mimo, że słyszalni.

Grupa ludzi, mieszkańców małego miasteczka od 14 lat w myśl swoich idei „równość w kulturze”, „na prowincji nieprowincjonalnie”, „sztuka animacji”,„(nie)zależność” walczy o festiwal, który jest wydarzeniem silnie wrośniętym w krajobraz Kwidzyna. Pomimo, iż Animo stał się wizytówką Powiśla, każdego roku powstaje na nowo.

Wydarzenie próbuje uświadomić, że widz prowincjonalny niczym nie różni się od widza z dużego miasta, również pragnąc nieograniczonego dostępu do kultury i jej dorobku.

10. Międzynarodowy 14 Festiwal Animo Kwidzyn
Od 6 do 10 października 2015 roku
Stowarzyszenie Scena Lalkowa

Dodaj komentarz