• 2015-09-07

Los człowieka zbędnego

21 listopada w Teatrze 6. piętro w Warszawie odbędzie się premiera Wujaszka Wani Antoniego Czechowa. Spektakl reżyseruje uznany reżyser teatralny i operowy, autor cenionych inscenizacji czechowowskich, Andrzej Bubień. W roli Wujaszka Wani wystąpi Wojciech Malajkat.

Wojciech Malajkat, próby do spektaklu „Wujaszek Wania”, fot. Magda Pawluczuk (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Malajkat, próby do spektaklu „Wujaszek Wania”, fot. Magda Pawluczuk (źródło: materiały prasowe)

Ukończona w 1896 roku sztuka należy dziś do ścisłego kanonu klasyki dramatycznej, pozostając jedną z najbardziej cenionych i najczęściej wystawianych w dorobku Czechowa. Dzięki geniuszowi stylu i ponadczasowości zawartych w dramacie refleksji, Wujaszek Wania stanowi pozycję obowiązkową dla każdego miłośnika teatru.

Jednostajne życie w prowincjonalnym majątku przerywa przyjazd profesora Sieriebriakowa oraz jego młodej, pięknej żony. Pod wpływem tego zdarzenia rozpoczyna się subtelna gra prawdy i fałszu, podszyta typowymi dla Czechowa namiętnościami: pożądaniem, nadzieją, bólem niespełnienia, a nade wszystko – miłością i pragnieniem odmiany swojego losu. Krąg postaci dramatu ożywia plejada znakomitych aktorów, od wcielającego się główną role Wojciecha Malajkata przez Annę Dereszowską, Irenę Jun, Dorotę Krempę, Joannę Żółkowską, Piotra Machalicę, Miłogosta Reczka po kreującego postać Astrowa Michała Żebrowskiego.

Joanna Żółkowska, próby do spektaklu „Wujaszek Wania”, fot. Magda Pawluczuk (źródło: materiały prasowe)

Joanna Żółkowska, próby do spektaklu „Wujaszek Wania”, fot. Magda Pawluczuk (źródło: materiały prasowe)

Ta, po czechowowsku, naprzemiennie śmieszna i straszna opowieść jest okazją do przejęcia się losem „człowieka zbędnego”, a także do spojrzenia na nas samych, podlegających codziennym presjom i życiowym dążeniom. Przygotowujący inscenizację dramatu Andrzej Bubień, po latach pracy na europejskich scenach dramatycznych i operowych (za które zbierał liczne nagrody i wyróżnienia, na czele z nominacją do rosyjskiej Złotej Maski), powraca do autora Trzech sióstr.

Wujaszek Wania
Premiera: 21 listopada 2015 roku
Teatr 6. piętro
Warszawa

Dodaj komentarz