• 2015-09-07

Porcja humoru w Teatrze Współczesnym

Już wkrótce, bo w połowie września i na początku października, w Teatrze Współczesnym w Warszawie będzie można oglądać spektakl Najdroższy w reżyserii Wojciecha Adamczyka.

„Najdroższy”, scena zbiorowa, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe)

„Najdroższy”, scena zbiorowa, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe)

Komedia lekka, zwana też komedią bulwarową, to typowa specjalność Francuzów, a jej najlepszym współczesnym twórcą jest niewątpliwie Francis Veber (ur. 1937). Dramaturg, scenarzysta, reżyser, producent filmowy znany jest w Polsce głównie z filmów, m.in. Tajemniczy blondyn w czarnym bucie (1972), Pechowiec (1981), Kolacja dla palanta, Plotka (2001), Czyja to kochanka? (2006). Widzowie teatralni znają przede wszystkim jego brawurową komedię Kolacja dla głupca.

François Pignon, ulubiony bohater Vebera, to niezaradny życiowo przeciętniak, pechowiec, który pojawia się również w najnowszej komedii Najdroższy (prapremiera w Paryżu jesienią 2012 w reżyserii samego autora) – tym razem jako bezrobotny prawnik i porzucony mąż szukający sposobu na odmianę losu. Jak zwykle u Vebera, twórcy o ogromnym poczuciu humoru, starania bohatera, po serii zabawnych wypadków i zaskakujących zmianach akcji, kończą się w sposób zupełnie nieprzewidziany.

„Najdroższy”, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe)

„Najdroższy”, fot. Magda Hueckel (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Zieliński jako uosobienie stu nieszczęść budzi żywiołową sympatię, Sławomir Orzechowski wcielający się we wrednego inspektora równie gwałtowną niechęć, a Krzysztof Kowalewski – Jonville, właściciel luksusowego apartamentu, którego dozorcą jest nasz nieudacznik, nieodparcie śmieszy, nie tylko w przezabawnej etiudzie – daremnej próbie wykorzystania ponowoczesnego krzesła zgodnie z przeznaczeniem tego sprzętu, choć usiąść na nim nie sposób. Veber bowiem bezlitośnie kpi również ze snobów i podejrzanych dzieł sztuki, z poczuciem humoru wkomponowanych w scenografię przez Marcina Stajewskiego. Spektakl powstał na nieoficjalnej scenie komediowo-farsowej Teatru Współczesnego, czyli w ramach realizowanego od lat cyklu premier 19.15 (dla odróżnienia od premier o 19.00), który oferuje spektakle ku płochej rozrywce. Gwarantowane dwie godziny przedniego dowcipu.

Pieniądze, czyli kłopoty
Tomasz Miłkowski

Na scenie wystąpią: Andrzej Zieliński, Dariusz Dobkowski, Sławomir Orzechowski, Weronika Nockowska, Joanna Jeżewska, Katarzyna Dąbrowska i Krzysztof Kowalewski.

Najdroższy
Od 15 do 17 września oraz od 1 do 3 października 2015 roku
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Scenografia: Marcin Stajewski
Kostiumy: Anna Englert
Teatr Współczesny
Warszawa

Dodaj komentarz