Umma. Reporter na Bliskim Wschodzie

Jeden z najbardziej znanych współczesnych reporterów, Alfred de Montesquiou, uhonorowany francuskim odpowiednikiem Pulitzera, przedstawia fascynującą wizję Wschodu – złożoność świata uchwycona w reportażu Umma. Reporter na Bliskim Wschodzie to odpowiedź na szerzącą się w Europie islamofobię.

Alfred de Montesquiou, „Umma. Reporter na Bliskim Wschodzie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Alfred de Montesquiou, „Umma. Reporter na Bliskim Wschodzie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Umma to wspólne określenie wszystkich krajów należących do społeczności muzułmańskiej. Jednak w reportażu Montesquiou pojęcie to oznacza znacznie więcej. To nie tylko kolejne kraje i miejsca, które odwiedził, lecz przede wszystkim szereg rozmaitych kultur i narodów, które miał okazję poznać w ciągu lat swoich podróży i pracy.

Montesquiou pokazuje czytelnikowi piękny i złożony świat, w którym obyczaje i tradycje dynamicznie przeplatają się z nowoczesnością. Każde miejsce przynosi inne obserwacje, każda sytuacja wymagała od niego innego zachowania, innej postawy i innego sposobu myślenia. Od wizyt w siedzibie monarchii liberalnego Maroka przez Algierię, Mali, Sudan i wiele innych miejsc – złożoność świata uchwycona w reportażu Montesquiou to odpowiedź na szerzącą się w Europie islamofobię.

Alfred de Montesquiou (ur. 1978) – francuski reporter i pisarz. Urodził się w Paryżu. W latach 2004–2010 pracował dla amerykańskiej agencji prasowej Associated Press jako korespondent wojenny. Większość czasu spędził na Bliskim Wschodzie, w Afganistanie, w Darfurze i na Haiti. Obecnie pisze dla magazynu „Paris Match”, w którym zajmuje się głównie tematem Arabskiej Wiosny. Ma na swoim koncie wiele filmów dokumentalnych oraz reportaży. W 2012 r. za materiał dotyczący wojny domowej w Libii został laureatem najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody dziennikarskiej – Albert-Londres. Jego ostatnia książka, Umma, została nagrodzona przez Nouveau Cercle Interallié.

Alfred de Montesquiou, Umma. Reporter na Bliskim Wschodzie
Premiera: 9 września 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz