• 2015-09-07

Festiwal małych Prapremier, czyli święto małych teatromanów

Od 13 do 18 września Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu zaprasza na II edycję Festiwalu małych Prapremier – jedynego festiwalu w Polsce prezentującego wyłącznie spektakle prapremierowe (dotychczas nieznanych tekstów bądź współczesnej dramaturgii) teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej.

„doMY”, Olsztyński Teatr Lalek (źródło: materiały prasowe)

„doMY”, Olsztyński Teatr Lalek (źródło: materiały prasowe)

Głównym założeniem Festiwalu jest otwarcie się na młodego widza poprzez prezentację najciekawszych spektakli i zainscenizowanych czytań współczesnej dramaturgii oraz jego aktywizację na warsztatach z pedagogami teatru i dramatopisarką. Ważne w tej materii będą dyskusje panelowe z udziałem twórców i publiczności, które mają przyczynić się do integracji środowisk teatralnych z widzami oraz pogłębić wiedzę odbiorców o trendach w teatrze.

W programie znalazło się 9 spektakli konkursowych teatrów lalkowych z Gdańska, Wrocławia, Poznania, Warszawy, Olsztyna, Lublina, Kielc i Rzeszowa, 2 zainscenizowane czytania współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, 2 pokazy studentów szkół teatralnych, warsztaty teatralne dla dzieci i opiekunów, warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży oraz dyskusja panelowa dotycząca pedagogiki teatru.

Spektakle konkursowe oceniać będzie jury profesjonalne (dr Zenon Butkiewicz, dr hab. Halina Waszkiel, Karolina Maciejaszek) oraz jury dziecięce (uczniowie PSP nr 28 w Wałbrzychu oraz Publicznego Gimnazjum Dwujęzycznego nr 12 w Wałbrzychu).

„Błękitna planeta”, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku (źródło: materiały prasowe)

„Błękitna planeta”, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku (źródło: materiały prasowe)

Na inaugurację II edycji Festiwalu połączoną z galą jubileuszową z okazji 70-lecia Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, organizatorzy przygotowują prapremierowy spektakl Królik, Słoń i Tereska… wg powieści Z powrotem… czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur Zbigniewa Batki, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. To surrealistyczna bajka, w której widzowie będą towarzyszyć nietuzinkowym postaciom w ich odkrywaniu własnej, często skrywanej tożsamości. Królik, Zielony Koń, Pingwin, Kukółka (to nie błąd) i inni z domku na żółtych półbutach udowodnią, czym jest prawdziwa przyjaźń i jak bardzo inność może być kolorowa.

II Festiwal małych Prapremier
Od 13 do 18 września 2015 roku
Dyrektor Festiwalu: Zbigniew Prażmowski
Koordynator merytoryczny: Marlena Jasińska-Denst
Koordynator organizacyjny: Irena Gardzielewska
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Dodaj komentarz