• 2015-09-05

Obraz buntu kontrolowanego

11 września do kin studyjnych wejdzie Płomień w reżyserii Syllasa Tzoumerkasa, znanego polskiej widowni w z obrazu Ojczyzna. Film stanowi przykład zaangażowanego współczesnego kina greckiego, łączącego sprawy społeczno-polityczne z oryginalnym scenariuszem filmowym.

„Płomień”, reż. Syllas Tzoumerkas – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Płomień”, reż. Syllas Tzoumerkas – plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Maria wchodzi w dorosłość z najlepszymi intencjami. Pochodzi z typowej kochającej się greckiej rodziny. Jest impulsywna, energiczna i pełna namiętności. Ma szerokie plany na przyszłość. Chce zostać prawniczką, ale poznaje przystojnego marynarza Yannisa, w którym zakochuje się bez pamięci. Namiętny związek przysłania im cały świat, a jego owocem jest trójka dzieci. Maria wychowuje je sama, bo Yannis pracuje na statku. Rodzinne szczęście z czasem okazuje się jednak ułudą. Maria staje się coraz bardziej samotna, jej życie się rozpada. Kryzys w Grecji obnaża skrywane dotąd rodzinne tajemnice, których poznanie zwiastuje katastrofę. Chcąc ocalić siebie, Maria musi odrzucić własną przeszłość i tych, których kocha najbardziej. Pociąga to za sobą splot zdarzeń, którego nic nie jest już w stanie zatrzymać.

Płomień jest drugim filmem fabularnym greckiego reżysera Syllasa Tzoumerkasa. To europejski film na temat kryzysu wartości Zachodniej Europy, ukazującym rozczarowanie i frustracje młodego greckiego pokolenia, a jednocześnie wyrażającym jego buntu przeciwko rodzicom, których młodzi wskazują obecnie jako winnych załamaniu się moralnego porządku w Grecji.

Płomień ma strukturę nielinearną. Jego konstrukcja oparta jest na emocjach głównej bohaterki, którą gra Angelika Papoulia, znana w Polsce z filmów Kieł i Alpy Yorgosa Lanthimosa. Jej rola w tym filmie uznawana jest przez krytyków za wybitną.

Syllas Tzoumerkas – urodził się w 1978 roku w Salonikach. Grecki reżyser i aktor. Studiował teatrologię, reżyserię filmową i aktorstwo w Atenach, Utrechcie i Nowym Jorku. Uznanie zdobył krótkometrażówką utrzymaną w stylu dogmy, zatytułowaną The Devouring Eyes, zaprezentowaną w 2001 roku na festiwalu w Cannes i nagrodzoną Nagrodą Jury na festiwalu w Karlowych Warach. Następnie współpracował z telewizyjnym show, poświęconym zagadnieniom politycznym, XX-wiecznej historii oraz literaturze. Jego pierwszym filmem fabularnym była Ojczyzna, której premiera odbyła się w 2010 roku na festiwalu w Wenecji. Film pokazywany był również na festiwalach w Tallinie, Karlowych Warach, Göteborgu oraz na T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, a w 2005 roku zdobył 5 prestiżowych nagród Greckiej Akademii Filmowej (w tym dla najlepszego reżysera i za najlepszy film). Jako aktor Tzoumerkas zagrał w filmie Wasted Youth (2011) Argyrisa Papadimitropoulosa i Jana Vogela oraz w The Eternal Return of Antonis Paraskevas (2013) Eliny Psykou. Grywa również w teatrze.

Płomień
Reżyseria: Syllas Tzoumerkas
Obsada: Angelika Papoulia, Vassilis Doganis, Maria Filini, Themis Bazaka, Giorgos Biniaris, Makis Papadimitriou
Dystrybucja: Against Gravity
Premiera: 11 września 2015 roku

Dodaj komentarz