Nominacje do nagrody literackiej Angelus

Opublikowana została finałowa siódemka książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – największej nagrody literackiej w Polsce, przyznawanej autorom pochodzącym z Europy Środkowej.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2015 – logo (źródło: materiały prasowe)

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2015 – logo (źródło: materiały prasowe)

W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz dziesiąty. Zwycięzca zaprezentowany zostanie na uroczystej gali, która odbędzie się 17 października w Teatrze Muzycznym Capitol. Nagrodę stanowią: czek na kwotę 150 tysięcy złotych oraz statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano.

Lista nominowanych książek:

  • Jacek Dehnel Matka Makryna / Wydawnictwo W.A.B.
  • Drago Jančar Widziałem ją tej nocy / Wydawnictwo Czarne
  • Andrzej Stasiuk Wschód / Wydawnictwo Czarne
  • Ziemowit Szczerek Siódemka / Korporacja Ha!Art.
  • Lucian Dan Teodorovici Matei Brunul / Wydawnictwo Amaltea
  • Olga Tokarczuk Księgi Jakubowe / Wydawnictwo Literackie
  • Sehrij Żadan Mezopotamia / Wydawnictwo Czarne

Nagroda przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim. Jej celem  jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności. Do każdej edycji są zgłaszane pierwsze wydania książek, które ukazały się w poprzednim roku, a ich autorzy pochodzą z jednego z krajów Europy Środkowej (Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry). Książki mogą zgłaszać wydawnictwa oraz członkowie jury. Od czwartej edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, ufundowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa w wysokości 20 tysięcy złotych. Otrzymuje ją tłumacz zwycięskiej książki pisarza zagranicznego lub, gdy laureatem Angelusa jest pisarz polski, tłumacz jednej z zagranicznych książek nominowanych do finałowej siódemki.

Nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015
2 września 2015 roku
Wrocław

Dodaj komentarz