• 2015-09-05

Jesień w Warszawie

Od 18 do 26 września potrwa 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. To wydarzenie dla prawdziwych koneserów kultury, ciekawych nowych form muzycznej ekspresji. W trakcie ośmiu dni Festiwalu w stolicy odbędą się koncerty niszowej muzyki elektronicznej inspirowanej dźwiękami natury oraz występy orkiestrowe znanych instrumentalistów.

Lutosławski Quartet (źródło: materiały prasowe)

Lutosławski Quartet (źródło: materiały prasowe)

Słowem określającym program 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień jest „dynamistatyka”. Ten neologizm wskazuje na niejednoznaczność muzycznej dynamiki. Nie da się z muzyki wypreparować czystej dynamiczności bądź statyczności: jedno płynnie może przechodzić w drugie i odwrotnie, muzyka może być statyczna i dynamiczna zarazem, zmieniając się nieustająco, niezmiennie jak szumiący strumień.

Muzyka współczesna z jednej strony inspirowana nowoczesną elektroniką, dźwiękami transformatorów, piły mechanicznej czy dronów, ale także odgłosami natury: cykaniem świerszczy, odgłosem wiatru wiejącego przez szpary, bulgotaniem strumyka. Jest to z jednej strony muzyka „czasu zatrzymanego”, ciszy, z drugiej – muzyka „akcji”: pełna różnorodnych form, dźwięków, błyskawicznych zmian. Słuchając jej pozostaje się lekko oszołomionym, w niezdefiniowanym stanie, w niewiedzy, czego właściwie doświadczam. Ta dziwna i tajemnicza sytuacja „dynamistatyki” jest zjawiskiem dla muzyki typowym, ale szczególnie w muzyce współczesnej dochodzi do głosu jako przedmiot zabiegów kompozytora, jego świadomej gry z czasem i percepcją słuchacza – taki słowami organizatorzy Warszawskiej Jesieni określają swój festiwal.

Dodatkowo już po raz 5. odbędzie się Mała Warszawska Jesień skierowana do najmłodszych uczestników kultury, a także liczne imprezy towarzyszące: koncerty, panele, dyskusje, konferencje, wernisaże i spotkania.

Wystąpią m. in. Narodowa Orkiestra Polskiego radia w Katowicach, Talea Eensemble, Orkiestra Filharmonii im. Leosa Janacka w Ostrawie, The Theatre of Eternal Music Brass Ensemble, Trio Journal Intime, Orkiestra Muzyki Nowej, Lutosławski Quartet, Lutosair Quintet, European Workshop for Contemporary Music Decoder Eensemble.

58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
Od 18 do 26 września 2015 roku
Dyrektor Festiwalu: Tadeusz Wielecki
Warszawa

Dodaj komentarz