• 2015-09-05

Lalka też człowiek

12 października w Warszawie rozpocznie się 10. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych Lalka też Człowiek. W programie trwającego 9 dni festiwalu znalazło się blisko 20 spektakli najbardziej uznanych grup teatralnych z całego świata oraz rekordowa liczba filmów animowanych. Przedstawieniom i projekcjom towarzyszyć będą wystawy, warsztaty oraz spotkania z ludźmi teatru i filmu.

10. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych „Lalka też Człowiek” – plakat (źródło: materiały prasowe)

10. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych „Lalka też Człowiek” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Od swojej pierwszej edycji w 2006 roku Lalka też Człowiek wykracza poza stereotypowe pojmowanie teatru lalkowego. Pokazuje sztuki dla dorosłych, często trudne, intrygujące, odnoszące się do współczesnych problemów i zagadnień. Jednym z celów, jakie stawiają sobie twórcy Festiwalu jest konfrontacja dwóch światów – filmu i teatru. Forma przedstawień oscyluje często między performancem, koncertem, animacją i tradycyjnym spektaklem. Lalka też Człowiek pozostając w awangardzie jest zarazem festiwalem popularnym zbierającym regularnie komplet publiczności. Od początku organizatorem wydarzenia jest Unia Teatr Niemożliwy.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, widzowie będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt filmów i spektakli z całego świata. Wśród nich m.in. Antygonę, holenderskie przedstawienie w reżyserii Nicole’a Beutlera i Ulrike’a Quade, Micro-Shakespeare w reżyserii Totiego Toronella, Teatr cudów Cervantesa w wykonaniu hiszpańskiego teatru La Máquina Real oraz słowackiego Don Juana wyreżyserowanego przez Ivana Gontko. Wśród teatrów pojawią się także grupy z Rosji, Izraela, Portugalii i Iranu. W Warszawie spotkają się także polskie teatry lalkowe. Widzowie będą mogli obejrzeć widowiska z pogranicza kabaretu i musicalu, jak Kazio Sponge Show w reżyserii Anny Makowskiej-Kowalczyk czy Sklepy cynamonowe z formą inscenizacyjną w estetyce teatru cieni w wykonaniu kieleckiego Teatru Lalki i Aktora Kubuś.

Na program części filmowej festiwalu, poza konkursem, składają się: sekcja poświęcona jednemu z największych mistrzów współczesnej animacji – Williamowi Kentridge’owi, przegląd filmów nagrodzonych na tegorocznym festiwalu Animator w Poznaniu, animowane filmy muzyczne wyselekcjonowane przez krytyczkę filmową Nancy Phelps oraz wykład mistrzowski Itamara Daube – wykładowcy Shenkar College of Engineering, Design and Art w Izraelu. W tym roku po raz pierwszy organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych Młodych Twórców, którego celem jest prezentacja i popularyzacja światowego kina animowanego wśród dorosłych. Konkurs skierowany jest do osób do 30. roku życia.

10. Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych Lalka też Człowiek
Od 12 do 20 października 2015 roku
Unia Teatr Niemożliwy
Instytut Teatralny
Teatr WARSawy
Kino KC
Warszawa

Dodaj komentarz