Łaskawszy niż samotność

16 września w Wydawnictwie Czarne ukaże się książka Yiyun Li – uznanej za jedną z najlepszych młodych pisarek amerykańskich, zdobywczynię nagrody Fundacji im. Ernesta Hemingwaya – zatytułowana Łaskawszy niż samotność.

Yiyung Li, „Łaskawszy niż samotność” – okłło: materiały prasowe wydawcy)adka (źród

Yiyung Li, „Łaskawszy niż samotność” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Moran, Ruyu i Boyang mieszkają w jednej kamienicy i chodzą do tej samej szkoły. Niefrasobliwe życie nastolatków odmienia wypadek: ich koleżanka Shaoai zostaje otruta. Choć dziewczynę udaje się odratować, cień podejrzenia pada na każde z dzieci. Tajemnica nie zostaje jednak wyjaśniona. Drogi Moran, Ruyu i Boyanga się rozchodzą, ale żadne z nich nie może zapomnieć. I wszyscy płacą dług przeszłości.

Łaskawszy niż samotność to prowokacyjna opowieść o tym, że wszystkich łączy subtelna nić losu i że nikt nie zostaje bez winy. Być może drogą do jej odkupienia jest miłość, lecz tylko nieliczni potrafią się na nią zdobyć, odrzucając łatwość niepamięci i samotności. To także hipnotyzujący, czerpiący z chińskiej tradycji obraz życia, w którym przeszłość odciska nieusuwalne piętno na teraźniejszości i przyszłości człowieka.

To kapitalna, mroczna i piękna książka. Yiyun Li z głęboką i bolesną wnikliwością pisze o bohaterach, którzy próbują wyjałowić, znieczulić, a nawet porzucić własne serca, by uodpornić się na ból, który niosą samotność i płonna nadzieja. Pod koniec książki czytelnik czuje, że jego własne serce także zostało obnażone – dzięki tajemniczej i kunsztownej powieści Li stało się delikatniejsze i czulsze.

Paul Harding

Yiyung Li, Łaskawszy niż samotność
Premiera: 16 września 2015 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz