• 2015-09-04

Sensualna gra charakterów

Debiut filmowy Marcina Bortkiewicza znalazł się w konkursie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Emanujący sensualną energią obraz wciąga widza w misterną grę charakterów.

„Noc Walpurgi”, reż. Marcin Bortkiewicz – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Noc Walpurgi”, reż. Marcin Bortkiewicz – plakat (źródło: materiały prasowe)

Akcja filmu Marcina Bortkiewicza toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia Turandot Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Phillipe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.

W roli głównej wystąpiła Małgorzata Zajączkowska, aktorka mająca w dorobku udział w hollywoodzkich produkcjach, między innymi w Strzałach na Broadway’u w reżyserii Woody’ego Allena. Występowała także u boku Glenn Close i Christophera Walkena. Kreacja w filmie Marcina Bortkiewicza przyniosła jej nagrodę Jantara 2015 za główną rolę kobiecą na tegorocznym Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Partneruje jej Phillipe Tłokiński, absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Saint-Etienne we Francji.

Marcin Bortkiewicz – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramaturg i aktor. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Debiutował dokumentem Nauczanie początkowe, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009.  Jego kolejnym filmem był Portret z pamięci, zrealizowany w Studio Munka. Film był pokazywany w sekcji Quinzaine des Realisateurs na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku.

Noc Walpurgi
Reżyseria: Marcin Bortkiewicz
Obsada: Małgorzata Zajączkowska, Philippe Tłokiński, Monika Mariotti, Mieczysław Gajda
Dystrybucja: Aurora Films
Premiera: 25 września 2015 roku

Dodaj komentarz