Subtelnością malowane

9 września w Galerii A. Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi odbędzie się wernisaż malarstwa Jarosława Luterackiego. Wystawa będzie czynna do 6 października.

Jarosław Luteracki, „Zarumienieni” (źródło: materiały prasowe)

Jarosław Luteracki, „Zarumienieni” (źródło: materiały prasowe)

Jarosław Luteracki (1967) pochodzi z Inowłodza, malowniczej miejscowości położonej nad Pilicą w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi. Artysta zajmuje się malarstwem sztalugowym, rzeźbą, malarstwem ściennym oraz projektuje i wykonuje przedmioty sztuki użytkowej. Od 1998 każdego lata prowadzi Letnią Galerię – Atelier Brzustowska nr 2 na Simcinowie w Inowłodzu.

Malarstwo Luterackiego określane jest jako narracyjne i ilustracyjne, artystę zalicza się do grupy surrealistów, symbolistów, przedstawicieli realizmu magicznego. Na wystawie w Galerii A. będzie można zobaczyć najnowsze obrazy Luterackiego w większości powstałe na przestrzeni tegorocznej wiosny i lata w jego wiejskim atelier. Styl artysty jest szeroko rozpoznawalny, a jego malarstwo ma bardzo wielu zwolenników i wielbicieli.

Jarosław Luteracki, „Godzin trzy” (źródło: materiały prasowe)

Jarosław Luteracki, „Godzin trzy” (źródło: materiały prasowe)

Artysta opowiada historie codzienne, ubierając je w humorystyczne szaty. Posługuje się metaforą, odnosząc się do zasłyszanych kiedyś porzekadeł, powiedzeń, idiomów i zaobserwowanych zdarzeń. Używa symboli, opisując historie z pogranicza realności i fantazji. Refleksyjne treści ujęte w scenki rodzajowe przepełnione są symboliką, której rozszyfrowanie ułatwia tytuł obrazu. Cechą charakterystyczną tego malarstwa jest wykorzystywanie bogatej ornamentyki konstruującej strukturę plamy oraz bardzo czytelne rytmy tworzone przez namalowane obiekty nadające obrazom nieco abstrakcyjny wymiar.

Wernisaż malarstwa Jarosława Luterackiego
9 września 2015 roku, godz. 18.00
Galeria A.
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla
Łódź

Dodaj komentarz