Mamy czas

10 września w Hotelu andel’s w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Mamy czas. Wystawa podejmuje refleksję nad znaczeniem czasu, a prace artystów takich jak Karolina Breguła, Monika Drożyńska, Rafał Milach i Joanna Piotrowska, odnoszą się do tego pojęcia na rozmaite sposoby.

Wystawa „Mamy czas” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Mamy czas” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przyjazd i wyjazd, początek i koniec. Podczas pobytu w hotelu w szczególny sposób doświadczamy czasu. Andel’s jest w tym kontekście miejscem wyjątkowym, przeszłość jest tu bowiem stale obecna w teraźniejszości. Bryła i elementy dawnej fabryki Izraela Poznańskiego decydują o obecnej formie hotelu i wpływają na jej przyszły rozwój. Wystawa Mamy czas jest refleksją nad znaczeniem czasu. Prezentowane prace w różny sposób odnoszą się do tego pojęcia. W każdej z nich można również odnaleźć nici, które łączą ją z miejscem ekspozycji – hotelem lub miastem Łódź. Wystawa składa się z dwóch części: publicznej – umieszczonej w holu oraz prywatnej – prezentowanej w hotelowych apartamentach.

W cyklu fotografii Historie sztuki Karoliny Breguły czas nie ma początku ani końca – biegnie chaotycznie, nieoczekiwanie powracając i zataczając pętle. Artystka nawiązuje do dzieł, które wyznaczają punkty na linii czasu historii sztuki XX wieku, jak Fettecke Josepha Beuysa, La Nona Ora Maurizio Cattelana, czy Kompozycja przestrzenna 4 Katarzyny Kobro. U Breguły punkty te, zamiast pozostać na coraz odleglejszych stronach podręczników do historii sztuki, przemieszczają się, objawiając współcześnie jako absurdalne i niepokojące wykwity na codzienności zwykłych bohaterów.

Prace Rafała Milacha z serii Bardzo piękny projekt powstały w wyniku podróży artysty do miejsc takich jak Łódź czy Górny Śląsk, przestrzeni poprzemysłowych kojarzonych zwykle z brutalną transformacją i surowością wizualną. Milach daje odwiedzanym miejscom możliwość autopromocji – zareklamowania swojego piękna i sukcesów poprzez prezentację zwycięzców lokalnych konkursów. Ania Sztuba – mistrzyni tańca z ogniem, Dynami Mouse Golden Autumn – najpiękniejsza mysz i Iso – najpiękniejszy pies z Łódź Pet Fair 2007, albo mistrz w staniu na rękach profesor Jan Ślężyński, który w wieku 80 lat wykonał 201 stójek w 27 minut. Każdy z bohaterów cyklu znalazł swój czas. Każdy jest najlepszy.

Połowa całości Moniki Drożyńskiej jest osobistą opowieścią o początku i rozwoju, o zmienności i niezmienności wizerunku w funkcji czasu. To autoportret w procesie składający się z reprodukcji tego samego zdjęcia, które zostało wydrukowane na tkaninach, a następnie sprute przez artystkę na kilkadziesiąt różnych sposobów. Praca z serii Haft miejski 3 to z kolei instalacja site-specific na jednej z hotelowych firan, wykonana przy użyciu techniki haftu ręcznego. Haftowanie jest dla artystki działaniem politycznym, tak jest i tym razem. Drożyńska przedstawia swoją osobistą refleksję na temat historii fabryki Poznańskiego.

Joanna Piotrowska poddaje analizie złożoność relacji międzyludzkich, zwłaszcza w rodzinie. W serii czarno-białych fotografii przywołuje przeszłość poprzez rekonstrukcję zdjęć z rodzinnych albumów. Powtórzone pozycje ciał i gesty są niejednoznaczne. Uścisk dłoni może być odbierany zarówno jako wspierający, jak też opresyjny. Zdjęcia są statyczne. Prezentowane postaci zamarły, czas się zatrzymał. Tytułowe Frowst oznacza zaduch. Bliskość może prowadzić do duszności. Jak wybrnąć? W kolejnej serii Piotrowska odtwarza pozy zaczerpnięte z technik samoobrony. Widzimy zmaganie, jednak i tu brak jednoznaczności. Nie wiadomo kto się broni, kto atakuje. Ponownie robi się duszno.

Wystawie towarzyszy książka zaprojektowana przez Anię Nałęcką, w której, obok prac z wystawy, znajdzie się opowiadanie Filipa Zawady Kruki żyją najdłużej.

Andel’s Art – to projekt, na który składają się autorskie wystawy sztuki współczesnej artystów, których prace posiadają wysoką wartość artystyczną i intelektualną oraz wpisują się w konwencję hotelu andel’s jako miejsca, w którym sztuka i architektura odgrywają szczególną rolę. Program Andel’s Artrozpoczął się 5 lat temu w hotelu andel’s w Łodzi a w tej chwili obejmuje już trzy z czterech hoteli sieci andel’s:  Łódz, Kraków i Berlin. Wystawy odbywają się w ramach trzech cykli: wystawy zbiorowe w postaci kuratorskiego cyklu Andel’s Quarter oraz wystawy indywidualne: Andel’s Photo i Andel’s Presents.

Wystawa Mamy czas
W tamach cyklu Andel’s Quarter
Od 11 września do 10 października 2015 roku
Wernisaż: 10 września 2015 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Hotel andel’s Łódź, firma Warimpex
Hotel andel’s
Łódź

Dodaj komentarz