Obrazy snów i rzeczywistości

9 września Galeria Zamek we Wrocławiu zaprasza na wernisaż wystawy Obrazy snów i rzeczywistości. Autorem prac graficznych na wystawie jest Pavel Hlavatý.

Pavel Hlavatý, „Obrazy snów i rzeczywistości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pavel Hlavatý, „Obrazy snów i rzeczywistości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa będzie niepowtarzalną okazją do zobaczenia prac wybitnego czeskiego grafika. Jego prace niejednokrotnie prowadziły dialog z aktualnymi wydarzeniami politycznymi, zabierając krytyczny głos wobec opresyjnej rzeczywistości. W 1968 roku wystawił cykl rysunków, w których wyraził swój sprzeciw wobec panującego reżimu i zdławienia, przy użyciu obcych wojsk, praskiej wiosny

Brzemienna w skutkach wystawa doprowadziła do aresztowania artysty, a następnie do izolacji artystycznej – zakazu prowadzenia wykładów, publikowania, organizowania wystaw. Dopiero aksamitna rewolucja 1989 roku przywróciła mu oficjalne uznanie.

Z Polską Pavel Hlavatý związany jest już od czasów, gdy komunistyczne władze jego kraju skazały go – jako człowieka praskiej wiosny – na artystyczne nieistnienie. Dzięki pomocy poznanych tu plastyków, znalazł możliwość wystawiania swoich prac, uczestniczenia w międzynarodowych sympozjach, zasiadania w jury międzynarodowych konkursów. Liczne pobyty artysty w Polsce znalazły odzwierciedlenie w tematach wielu jego grafik. Możemy w nich odnaleźć Chopina, Jana Pawła II czy motywy zaczerpnięte z architektury miast, które odwiedzał i które artystę urzekły.

Pavel Hlavatý – wybitny czeski artysta, światowej sławy grafik. Jak określa go belgijska „Graphia” – najpłodniejszy artysta w Europie. Zdobył ponad 50 nagród w międzynarodowych konkursach graficznych. Swe prace wystawiał w Belgii, Francji, Niemczech, Japonii oraz w wielu innych krajach Europy i świata. Brał udział w przygotowaniu artystycznej wizji Olimpiady w Barcelonie. W 1991 roku wraz z dwunastoma innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na Paryskim salonie. Jest kustoszem Praskiej Kolekcji Grafiki DRIT, członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracownikiem czasopism zajmujących się sztuką. Ma w swoim dorobku ponad 700 ekslibrisów, wiele prac graficznych i plakatów. Akwaforta i sucha igła to główne techniki, w których wykonuje swe niezwykłe dzieła. Ukończył szkołę plastyczną, ale studiował również historię sztuki i filozofię czeską.

Pavel Hlavatý, Obrazy snów i rzeczywistości
od 9 do 30 września 2015 roku
Wernisaż: 9 września 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Zamek w Centrum Kultury Zamek
Wrocław

Dodaj komentarz