Farba drukarska na papierze

11 września Galeria Pod Baranami w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Farba drukarska na papierze. Wystawa organizowana jest w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Krzysztof Tomalski, „Bezwładność III” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Tomalski, „Bezwładność III” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa grafiki Farba drukarska na papierze jest pokazem kilku artystów, których łączy pasja do grafiki warsztatowej, bogactwa jej technik i różnorodności poszukiwań. Nazwa wystawy z pozoru chłodna i bezosobowa a zarazem bezpretensjonalna wskazuje na to, iż dyscyplina ta wymaga przedarcia się przez pewne ogólnie utarte schematy i popycha artystę do głębszych poszukiwań.

Prezentowane prace graficzne są wynikiem wieloletnich poszukiwań artystycznych ich autorów. Aby zrozumieć pasję zaklętą w wyłaniających się dzięki farbie drukarskiej formach, powstałych w wyniku starannie zaplanowanych procesów chemicznych, działań mechanicznych, którym poddana jest matryca drewniana, metalowa, pochodząca z przeróżnych innych materiałów, trzeba odczuć dreszcz emocji, którą grafik doświadcza gdy po raz pierwszy ściąga papier z pierwszej odbitki swojej nowej grafiki.

Twórczość graficzna przypomina trochę starannie uprawiany ogród, który ciągle rozwija się i wzrasta. Inną metaforą grafiki jest ,,tajemnica”, do której nieustannie zbliża się grafik i próbuje ja ogarnąć, lecz wciąż odczuwa potrzebę jej dalszego badania i dalszego zadawania pytań. Czym jest inspiracja graficzna? Być może jest to sam w sobie proces, potrzeba ciągłego poszukiwania, zbliżania się do świata zrodzonego w swoim własnym wnętrzu. W głąb swojej duszy i swojego umysłu podąża grafik za śladem swojej techniki, rysunku, wizji.

Tekst: Marcin Cziomer

Farba drukarska na papierze
Od 11 do 27 września 2015 roku
Wernisaż: 11 września 2015 roku, godzina 19.00
Wystawa w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie
Organizator: Fundacja New Era Art
Galeria Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz