Na pewną śmierć

9 września nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się książka Everest. Na pewną śmierć. To prawdziwa historia uczestnika najtragiczniejszej wyprawy na Mount Everest, której autorami są Beck Weathers i Stephen G. Michaud.

„Everest. Na pewną śmierć” (źródło: materiały prasowe)

„Everest. Na pewną śmierć” (źródło: materiały prasowe)

Dziesiątego maja 1996 roku, wysoko w Strefie Śmierci na Mount Everest, w straszliwej burzy śnieżnej zaginęło dziewięć osób. Następnego dnia jedna z nich dostała szansę na drugie życie. Kiedy ratownicy dotarli do Becka Weathersa uznali, że umiera i zostawili go bez pomocy. 12 godzin później ślepy, bez rękawic, okryty lodem, dotarł jednak do obozu. Przeżył mimo ciężkich odmrożeń obu dłoni i utraty nosa.

Jego książka to wstrząsający pamiętnik ocalałego uczestnika najtragiczniejszej wyprawy na Mount Everest. To także poruszająca opowieść o tym, do czego może być zdolny człowiek kiedy dostaje od życia drugą szansę oraz o nieprawdopodobnej sile miłości i rodziny.

Beck Weathers, uznany lekarz patolog, himalaista, od wielu lat profesjonalny mówca inspirującym ludzi na całym świecie swoją wstrząsającą opowieścią o przetrwaniu mimo wszystko jest także bohaterem dramatu katastroficznego Everest (reż. Baltasar Kormákur), który 18 września wchodzi do kin. W roli Becka Weathersa występuje Josh Brolin. W filmie zobaczymy także m.in. Jake’a Gyllenhaala, Keirę Knightley, Jasona Clarke’a i Emily Watson.

Gdybyście wiedzieli, że za godzinę umrzecie, o czym byście myśleli? Co zaprzątałoby was w tych ostatnich chwilach? Nic dziwnego, że widziałem wtedy przed sobą moją żonę, Peach, i dwoje moich dzieci. Oczami wyobraźni widziałem ich tak wyraźnie, jakby naprawdę stali tuż obok mnie. (…) Jakaś siła we mnie w ostatniej chwili odrzuciła śmierć i prowadziła mnie, ślepego i ledwie trzymającego się na nogach, byłem prawdziwym żywym trupem – do obozu i do nowego życia.

Fragment książki

Everest. Na pewną śmierć
Beck Weathers, Stephen G. Michaud
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Premiera: 9 września 2015 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz